Predvolebná kampaň je najdrahšia v histórii, výdavky strán do volieb ešte narastú

Slovensko Správy

7.2.2020 (Webnoviny.sk) – Politické strany a ich kandidáti doteraz minuli na predvolebnú kampaň 12,8 milióna eur, čo ukazuje, že bude historicky najdrahšia. Ako uviedla Transparency International Slovensko (TIS) na sociálnej sieti, doteraz rekordnými voľbami boli voľby spred štyroch rokov.

Strany vtedy na kampaň minuli 12 miliónov eur. Celkové výdavky strán v kampani podľa odhadu TIS presiahnu hranicu 15 miliónov eur. Najdrahšia je zatiaľ kampaň strany Smer-SD, ktorá doteraz minula 1,83 miliónov eur.

Najväčší nárast v OĽaNO

Od začiatku februára narástli výdavky na transparentných účtoch strán o 1,5 milióna eur, čo predstavuje najsilnejší týždňový nárast v tomto roku.

„Najviac v hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktoré doterajšiu polmiliónovú kampaň zvýšilo o 383-tisíc eur. Najväčšou uhradenou položkou bola u nich distribúcia tlačovín od Slovenskej pošty,“ uviedla TIS.

Druhú najväčšiu sumu februárových výdavkov zaznamenala strana Za ľudí, ktorá za týždeň minula 241-tisíc eur, z toho 168-tisíc dala na plánovanú televíznu reklamu.

Smer naďalej vedie

Naďalej platí, že najdrahšou je zatiaľ kampaň strany Smer-SD, ktorá doteraz minula 1,83 miliónov eur. Doťahuje sa na ňu kampaň koalície Progresívne Slovensko(PS)/Spolu s 1,62 miliónmi. Cez hranicu milión eur sa v uplynulom týždni dostali aj strany Za ľudí a Sloboda a Solidarita (SaS).

„Strany podľa ich transparentných účtov minuli celkovo už viac ako 11 miliónov eur, ďalšie dva milióny však vynaložili pred oficiálnou kampaňou od minulého mája, čo je zákonná hranica pre začatie rátania celkových volebných výdavkov,“ pokračovala TIS s tým, že žiadna zo strán sa pritom zatiaľ neblíži k zákonnému maximu 3 milióny eur. Pred štyrmi rokmi tento strop dosiahla strana Smer.

„Kampaň najsilnejšej vládnej strany je z hľadiska výdavkov najmenej transparentná, nakoľko väčšinu financií strana ukrýva v prostredí dvoch spriaznených agentúr. Na svoj transparentný účet však Smer previedol už 2,6 milióna eur zo svojho straníckeho účtu. Podľa očakávania by tak aj tentokrát mala byť kampaň strany Roberta Fica celkovo najdrahšia,“ uzavrela TIS.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, TIS Transparency International Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – Predvolebná kampaň je najdrahšia v histórii, výdavky strán do volieb ešte narastú © SITA Všetky práva vyhradené.