Požiadavky štrajku RTVS sú podľa ministerstva kultúry zavádzajúce, údajne ide o zachovanie súčasného stavu aj s negatívami

Slovensko Správy

28.5.2024 (SITA.sk) – Ministerstvo kultúry (MK) SR považuje úvahy a výzvy o výstražnom trojhodinovom štrajku v Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS), ktoré prezentujú niektorí zamestnanci, za koordinovaný protest organizátorov, súčasného vedenia telerozhlasu a niektorých politických strán.

Rezort kultúry vo svojom stanovisku zdôraznil, že nejde o štrajk, ktorý „možno definovať v najširšom slova zmysle ako zákonom priznanú možnosť zamestnanca organizovane prerušiť výkon práce„.

Požiadavky štrajku sú zavádzajúce

Ministerstvo označilo požiadavky z takzvaného štrajkového manuálu za zavádzajúce a podľa neho poukazuje na to, že organizátorom nejde o spravodlivé a uspokojivé pracovné podmienky, ale o zachovanie súčasného stavu aj so „všetkými za roky nahromadenými negatívami„.

V tzv. ,Štrajkovom manuáliʻ absolútne nekorektne uvádzajú, že nový Zákon o STVR prinesie zmeny, ktoré neumožnia pracovať v spravodlivých a uspokojujúcich podmienkach. Žiadajú zachovanie súčasného status quo, nedotknuteľnosť súčasného vedenia inštitúcie, stiahnutie Zákona o STVR alebo jeho zásadné prepracovanie, aby bola zabezpečená nezávislosť a sloboda práce zamestnancov a spolupracovníkov. Zároveň požadujú adekvátne financovanie verejnoprávneho média na úrovni, ktorá sa približuje úrovniam krajín s porovnateľným mediálnym trhom v rámci Európskej vysielacej únie,“ uviedlo MK SR.

Dodalo, že napriek konsolidačným opatreniam vlády má RTVS k dispozícii podobný objem prostriedkov ako vlani. Rezort tiež zdôraznil, že nová legislatíva o verejnoprávnom vysielateľovi mu poskytne priestor na získanie ďalších prostriedkov z reklamy.

RTVS sa nepáčia ustanovenia

Ministerstvo kultúry SR preto dôrazne upozorňuje verejnosť na hrubé zavádzanie organizátorov tzv. výstražného štrajku o ohrození nezávislosti a slobody práce zamestnancov a spolupracovníkov,“ tvrdí ďalej ministerstvo.

Vyjadrilo sa, že organizátorom, vedeniu RTVS aj ich politickým podporovateľom sa zrejme nepáčia niektoré ustanovenia zákona o STVR, ktoré napríklad deklarujú, že verejnoprávny vysielateľ prináša „nestranné, overené, neskreslené, aktuálne, zrozumiteľné a vo svojom celku vyvážené a pluralitné informácie o dianí v Slovenskej republike i v zahraničí„.

Ministerstvo tiež vyjadrilo presvedčenie, že nová legislatíva zlepšuje podmienky pre výkon novinárskej práce i pre tvorcov vo verejnej službe.

Viac k témam: Štrajk, Zákon o RTVS
Zdroj: SITA.sk – Požiadavky štrajku RTVS sú podľa ministerstva kultúry zavádzajúce, údajne ide o zachovanie súčasného stavu aj s negatívami © SITA Všetky práva vyhradené.