Poliačik a ďalší štyria exposlanci prídu o polovicu platu, Beblavý o peniaze nakoniec nepríde

Slovensko Správy

23.4.2020 (Webnoviny.sk) – Poslanci bývalého parlamentu Martin Poliačik, Jozef Mihál, Simona Petrík, Viera Dubačová a Alan Suchánek, ktorí vo februári blokovali rečnícky pult rokovacej sále Národnej rady SR, stratia nárok na polovicu platu za mesiac apríl 2020 z dôvodu neospravedlnenej neúčasti na dvoch rokovacích dňoch. Rozhodol o tom predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Kollár vyhovel námietke poslanca Miroslava Beblavého s tým, že mal neospravedlnenú neúčasť na schôdzi jeden deň. Polovicu platu teda nestratí.

Vykázanie z rokovacej sály

Zvyšní piati poslanci boli vykázaní z rokovacej sály predchádzajúcim predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS) v dvoch dňoch, čo sa považuje za neospravedlnenú neúčasť.

Podľa zákona o rokovacom poriadku preto strácajú nárok na polovicu platu.

Poslanci, ktorí blokovali rečnícky pult, nie sú teraz členmi parlamentu. O funkcie poslancov sa uchádzali vo februárových parlamentných voľbách na kandidačnej listine koalície Progresívne Slovensko/Spolu.

Exposlanci majú nárok na odstupné

Podľa zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov exposlanci majú nárok na odstupné vo výške troch platov, teda vyše 9-tisíc eur. Podmienkou je, aby svoj mandát vykonávali minimálne päť rokov.

S dvomi platmi vo výške viac ako 6-tisíc eur odišli tí poslanci, ktorí boli v Národnej rade SR aspoň päť mesiacov a menej ako päť rokov.

Viac k témam: odstupné, Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, rokovací poriadok
Zdroj: Webnoviny.sk – Poliačik a ďalší štyria exposlanci prídu o polovicu platu, Beblavý o peniaze nakoniec nepríde © SITA Všetky práva vyhradené.