Pápež František kritizoval rigidnosť cirkvi, vyzýva na prijatie reforiem

Správy Svet

21.12.2019 (Webnoviny.sk) – Pápež František varoval, že nekompromisnosť v živote na základe kresťanskej viery vytvára „mínové pole“ nenávisti a nedorozumení vo svete, v ktorom sa kresťanstvo stáva čoraz bezvýznamnejším. Vatikánskych byrokratov zároveň v rámci svojho tradičného vianočného stretnutia s kardinálmi, biskupmi a kňazmi, ktorí pôsobia vo Svätej stolici, vyzval, aby radšej prijali zmeny.

Kresťanstvo nemá vedúce postavenie

František svoje slová zjavne adresoval konzervatívnym a tradicionalistickým katolíkom, vrátane členov Rímskej kúrie, ktorí sa čoraz kritickejšie vyjadrujú k jeho progresívnym myšlienkam. Ich kritika sa pritom zvýšila počas uplynulého roka, keď cirkev čelila finančným škandálom aj obvineniam zo sexuálneho zneužívania, ktoré sa síce datujú pred jeho nástup na pápežský stolec, ale na povrch vychádzajú teraz.

Mužom v Klementínskej sále Apoštolského paláca tiež pripomenul skutočnosť, že kresťanstvo už nemá v spoločnosti vedúce postavenie ani vplyv ako kedysi.

Tradície sú dynamické

Citoval pritom aj zosnulého kardinála Carla Mariu Martiniho, ktorý bol lídrom progresívneho krídla katolíckej cirkvi, a krátko pred smrťou v roku 2012 si v poslednom rozhovore posťažoval, že cirkev je pre jej zakorenený strach zo zmeny „200 rokov pozadu„.

Pápež preto vyzval, aby cirkev prijala potrebné reformy a stala sa tak atraktívnejšou, aby mohla napĺňať svoju misiu a šíriť vieru. „Tradície nie sú statické, sú dynamické,“ skonštatoval.

Viac k témam: cirkev, pápež
Zdroj: Webnoviny.sk – Pápež František kritizoval rigidnosť cirkvi, vyzýva na prijatie reforiem © SITA Všetky práva vyhradené.