Pápež František: Hromadenie jadrových zbraní vedie k hrozbe katastrofálnej deštrukcie

Slovensko Správy

Fotogaléria: Pápež František

24.11.2019 (Webnoviny.sk) – Pápež František vyzval svetových lídrov, aby odmietli jadrové zbrane a doktrínu zastrašovania z čias studenej vojny. Ako povedal v nedeľu počas návštevy Nagasaki, hromadenie jadrových zbraní vedie len k znižovaniu bezpečnosti, plytvaniu zdrojmi a hrozbe katastrofálnej deštrukcie pre ľudstvo.

Kritika odmietania dohôd

Zároveň skritizoval odmietanie dohôd na obmedzenie takýchto zbraní hromadného ničenia. Nagasaki zároveň označil za silnú pripomienku “bolesti a hrôzy, ktorú si my ľudské bytosti vieme navzájom spôsobiť“.

Tri dni po Hirošime zhodili Američania 9. augusta 1945 atómovú bombu aj na Nagasaki, kde zahynulo vyše 70-tisíc ľudí. Japonsko je dodnes jedinou krajinou, ktorá sa stala terčom jadrového útoku.

Dva hlavné ciele

Pápež navštívil Nagasaki a neskôr a j Hirošimu na začiatku svojej trojdňovej návštevy Japonska, ktorá má dva hlavné ciele: presadzovať jadrové odzbrojenie a podporiť maličkú katolícku komunitu s bohatou, avšak krvavou históriou.

Návštevou Japonska si pápež plní svoj sen z mladých čias, keď tam chcel pôsobiť ako misionár. Katolíci tvoria v Japonsku výraznú menšinu, žije ich tam menej než 0,5 percenta.

Viac k témam: jadrové zbrane, Nagasaki
Zdroj: Webnoviny.sk – Pápež František: Hromadenie jadrových zbraní vedie k hrozbe katastrofálnej deštrukcie © SITA Všetky práva vyhradené.