Opozičné strany žiadajú vyšetrenie videa, na ktorom Počiatek žiada od Trnku krytie v kauze Tipos

Slovensko Správy

29.11.2019 (Webnoviny.sk) – Opozičné strany požadujú vyšetrenie nahrávky, na ktorej bývalý minister financií za Smer-SD Ján Počiatek žiada vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku o krytie v kauze Tipos. Podpredseda hnutia Za ľudí Juraj Šeliga ohlásil trestné oznámenie na Počiatka. Šéf OĽaNO Igor Matovič zas vyzval na zmenu zákona, aby sa dala nahrávka použiť na súde ako dôkaz.

Žiadajú dôsledné vyšetrenie

Kauza sa týkala splátky v prepočte zhruba 13 miliónov eur v prospech cyperskej spoločnosti Lemikon, ktorá vyhrala na Najvyššom súde spor o ochranné známky so štátnou lotériovou spoločnosťou Tipos. Počiatek schválil dohodu, vďaka ktorej poslali Lemikonu peniaze, hoci bolo možné využiť ešte mimoriadny opravný prostriedok.

Je neprijateľné, aby sa orgány činné v trestnom konaní len prizerali a nič neurobili. Aj preto ich žiadame o dôsledne vyšetrenie celej komunikácie, kauzy Tiposu či emisnej kauzy, na ktorú sme niekoľkokrát upozorňovali. Pokračujúca nečinnosť vlády v očiste justície je potvrdením toho, že vedeniu nášho štátu, vrátane súdnictva, ide len o udržanie si pozícií moci za každú cenu,“ uviedla strana Sloboda a solidarita. Vo videu Počiatek spomína aj to, že bývalý predseda strany Slovenskej národnej strany Ján Slota zarobil na predaji emisných kvót.

Kauzu mal kryť aj Fico

Pred časom som podal trestné oznámenie na pána Trnku, dnes ho doplním o nové skutočnosti, pretože je neprijateľné, aby generálny prokurátor pomáhal kryť rozkrádanie štátnych peňazí. Vo svetle nových informácií rovnako podávam trestné oznámenie na Jána Počiatka, pretože je absolútne neprijateľné, aby minister dohadoval krytie rozkrádania štátnych peňazí, poslal peniaze súkromnej firme bez toho aby vyčerpal všetky prostriedky, ako ochrániť štátne peniaze,“ hovorí podpredseda strany Juraj Šeliga.

Jeho stranícka kolegyňa poslankyňa Veronika Remišová pripomína, že celú kauzu aktívne v parlamente kryl aj predseda vlády Robert Fico. „V nahrávke sa ako kľúčový človek spomína Ján Slota, ktorého polícia v kauze šetrila a doteraz nebol za kauzu emisie súdený. Zároveň má Počiatek hovoriť o tom, ako Slota Roberta Fica oholil, lebo nedal mu z toho polku, ale nejak inak ho domotal,“ pokračovala.

Výsada beztrestnosti

S výzvou, aby orgány činné v trestnom konaní kauzu vyšetrili, prišli aj odídenci zo SaS Jozef Rajtár, Ľubomír Galko a Natália Blahová, ktorí sú dnes v Demokratickej strane. „Dokedy si bude bývalý politik Smeru-SD užívať výsadu beztrestnosti?“ uviedli o Počiatkovi a dodali, že je podľa ich názoru podozrivý zo zneužitia právomocí verejného činiteľa, porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a brania úplatku.

Strana PS/Spolu zopakovala svoje stanovisko, že treba osekať vplyv finančných skupín na Slovensku. „Ficov minister Počiatek okradol štát o 400 miliónov korún v prospech schránkovej firmy napojenej na finančnú skupinu J&T,“ uviedla PS/Spolu.

Matovič adresoval Pellegrinimu výzvu

Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič na tlačovej besede vyzval predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby presadil zákon, ktorý umožní, že nahrávka, na ktorej je dôkaz o páchaní trestnej činnosti verejným činiteľom, môže byť použitá ako dôkaz. Aj keď je zabezpečená akýkoľvek spôsobom. „Keď necháme trestný poriadok tak, ako je dnes nastavený, tak na konci sa môže stať, že veľavážený súd rozhodne, že nebola tá nahrávka vykonaná so súhlasom súdu a tým pádom je to nepoužiteľná ako dôkaz,“ vysvetlil Matovič.

Parlament v roku 2008 narýchlo menil legislatívu, čo štátu umožnilo pokračovať v spore. Tipos nakoniec v auguste tohto roka súd s Lemikon vyhral.

Zdroj: Webnoviny.sk – Opozičné strany žiadajú vyšetrenie videa, na ktorom Počiatek žiada od Trnku krytie v kauze Tipos © SITA Všetky práva vyhradené.