Opozícia zbiera podpisy na mimoriadnu schôdzu, žiada prerokovať desiatky svojich návrhov

Slovensko Správy

26.11.2019 (Webnoviny.sk) – Opoziční poslanci zbierajú podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. Chcú na nej prerokovať približne šesť desiatok návrhov v prvom čítaní, o ktorých v utorok parlament rozhodol, že sa nimi na aktuálnej 53. schôdzi nebude zaoberať. Predstavitelia opozície o tom informovali na utorkovej spoločnej tlačovej besede.

Odsun navrhol Fico

Poslankyňa Národnej rady SR (NR SR) Jana Cigániková (SaS) tvrdí, že podpisy vyzbierajú ešte v utorok. Odsun návrhov, a to najmä zo strany opozičných poslancov, navrhol predseda Smeru-SD Robert Fico.

Podľa predsedu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča koalícia potrebuje ukončiť funkčné obdobie tým, že bude „šliapať na právo opozície“, ktorým je predkladanie zákonov. „Je to naše ústavné právo,“ vyhlásil Matovič.

Zároveň dodal, že ľudia ich volili do parlamentu práve z dôvodu, aby predkladali zákony, ktoré očistia Slovensko od mafie, či skorumpovaných policajtov alebo sudcov.

Pčolinský nevidí logiku

Parlament podľa Matoviča nemusí schváliť program mimoriadnej schôdze, na ktorej chce opozícia prerokovať svoje návrhy. „Ak sa bude premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) tváriť ako figový list a potom sa postaví na čelo kandidátky Smeru, môžeme ako opozícia vytiahnuť najvyššiu kartu – návrh na odvolanie Petra Pellegriniho,“ uviedol Matovič.

Podpredseda poslaneckého klubu hnutia Sme rodina Peter Pčolinský nevidí v konaní koalície logiku. „Koalícia má stále väčšinu. Stačilo, aby naše zákony jednoducho neposunuli do druhého čítania. Je to o tom, že sa im o nich nechcelo rokovať,“ reagoval a doplnil, že koalícia, pravdepodobne, chcela skrátiť trvanie schôdze.

Poslanci v utorok rozhodli, že o návrhoch v prvom čítaní budú rokovať na nasledujúcom zasadnutí pléna. Parlament schválil procedurálny návrh predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý ho odôvodnil vytvorením dostatočného priestoru na rokovanie o štátnom rozpočte. Fico predložil návrh v mene troch koaličných poslaneckých klubov.

Viac k témam: Národná rada SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Opozícia zbiera podpisy na mimoriadnu schôdzu, žiada prerokovať desiatky svojich návrhov © SITA Všetky práva vyhradené.