Od Blahových statusov sa dištancuje aj Kurilovská a potvrdila jeho post na policajnej akadémii

Slovensko Správy

11.12.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 11. decembra, 13:34

Rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská sa dištancovala od všetkých výrokov poslanca Ľuboša Blahu (Smer-SD). Uviedla to pre agentúru SITA. Zároveň potvrdila, že Blaha je na akadémii odborným asistentom. Či vyvodí voči zamestnancovi Blahovi zodpovednosť, nie je zatiaľ jasné.

V posledných výrokoch útočí Blaha na prokurátora Tomáša Honza, pričom sa podľa kritikov dopustil viacerých klamstiev. Honz dozoruje prípad predsedu Smeru-SD Roberta F., ktorého Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila pre jeho obhajovanie výrokov odsúdeného bývalého poslanca strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Milana Mazureka.

Na pozíciu sa dostal cez riadne konanie

S informáciou, že Blaha je zamestnancom Akadémie PZ, prišla Nadácia Zastavme korupciu. „Myslím si, že u nás pôsobí dva až tri roky na pozícii odborného asistenta na Katedre spoločenských vied, keďže je politológom,“ poznamenala Kurilovská.

Dodala, že Blaha sa na pozíciu dostal riadnym výberovým konaním, ktoré musí absolvovať každý pedagóg. Kurilovská je na kandidačnej listine strany Dobrá voľba, ktorá sa bude uchádzať o hlasy voličov v budúcoročných parlamentných voľbách.

„Považujeme za neprijateľné, aby poslanec, ktorý klamstvom útočil na prokurátora, vychovával policajtov,“ uviedla v utorok Nadácia Zastavme korupciu. Vyzvala Kurilovskú, aby akadémia vyvodila voči poslancovi zodpovednosť.

Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) bude angažovanie sa politikov na akademickej pôde v budúcnosti témou. V reakcii na otázku o Blahovi spomenula Saková práve Kurilovskú, ktorá je tiež na kandidačnej listine pre februárové voľby.

„Viete, keď je rektorkou univerzity členka politickej strany a sama kandiduje, tiež je to otázne. Angažovanie sa politikov v akademickom prostredí je pre mňa veľký otáznik a je to otázka, s ktorou sa nielen ja, ale aj celé politické spektrum bude musieť v budúcnosti vysporiadať,“ povedala Saková po rokovaní vlády.

SAV má byť apolitická, tvrdí Lubyová

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) nechce tento krok Slovenskej akadémii vied (SAV) komentovať. „Tak ako som rád, že SAV sa nevyjadruje k mojej práci, tak ja takisto nechcem hodnotiť ich krok. Myslím si, že akékoľvek vyjadrenia v tomto období, ktoré je spojené s blížiacimi sa voľbami, treba brať s rezervou,“ uviedol.

Zároveň vyhlásil, že ani nevedel o tom, že Blaha robí pre SAV. „Necítim sa preto kompetentný k tomu vyjadrovať. Ľubo je člen tímu, je na našej kandidátke, má svoju základňu podporovateľov, a to je pre nás dôležité, aby sa z jeho pôsobenia na kandidátke získalo do volieb čo najviac,“ dodal vicepremiér.

Ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) zasa zdôraznila, že SAV by mala byť apolitickou inštitúciou a nemala by používať politickú aktivitu ľudí ako argumenty v pracovnoprávnom vzťahu.

„Nie je dobré miešať politiku a vedu a SAV to má aj v zákone, že má byť apolitická. Ak majú etickú komisiu, treba, aby sa tým zaoberala a uvidí sa,“ konštatovala ministerka. Zároveň si myslí, že Blaha by mal zotrvať v SAV.

Rozpor s vedeckou činnosťou

Okrem policajnej akadémie Blaha pracuje aj v Slovenskej akadémii vied (SAV). Tá sa v utorok vyjadrila, že sa dištancuje od Blahových statusov, ktoré uverejňuje na sociálnej sieti Facebook.

Blahove statusy sú podľa akadémie v priamom rozpore s jej vedeckou činnosťou a etickým kódexom. Poslanec Blaha je však stále zamestnancom Ústavu politických vied SAV, keďže akadémia s ním nemôže ukončiť pracovný pomer, lebo je poslancom Národnej rady SR. Preto má podľa SAV zákonný nárok na poskytnutie pracovného voľna zamestnávateľom, teda ústavom.

Predsedníctvo SAV zastáva názor, že vyjadrenia na sociálnej sieti sú v príkrom rozpore s Etickým kódexom SAV. V ňom sa napríklad uvádza, že zamestnanci zachovávajú a podporujú záujmy svojej organizácie a SAV, chránia ich duševné a materiálne vlastníctvo, dbajú na zachovanie ich dobrého mena.

Kritika premiéra Pellegriniho

Predsedníctvo akadémie vyzýva poslanca, aby zvážil svoje pôsobenie v ústave, „ktorého renomé a aj renomé celej SAV svojimi vystúpeniami vážne poškodzuje“.

V máji statusy Ľuboša Blahu kritizoval aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Predsedovi vlády sa nepozdávalo, že nazval Európsku úniu „bandou lúzrov“ a tvrdil, že ľudia majú únie „dosť“. Podľa Pellegriniho by sa mal takýchto vyjadrení zdržať.

„Ako osoba má právo hovoriť, čo si myslí. Ale nemyslím si, že ako predseda európskeho výboru a nominant strany Smer-SD, ktorá podporuje členstvo v únii, by sa mal vyjadrovať takýmto opačným a niekedy až neprístojným spôsobom. Je to cez čiaru,“ uzavrel Pellegrini. Smer-SD však Blahu zaradil na 11. miesto kandidátky do budúcoročných parlamentných volieb.

Viac k témam: Akadémia Policajného zboru v Bratislave, Nadácia Zastavme korupciu
Zdroj: Webnoviny.sk – Od Blahových statusov sa dištancuje aj Kurilovská a potvrdila jeho post na policajnej akadémii © SITA Všetky práva vyhradené.