NASA našla trosky modulu misie Čandraján-2, s lokalizáciou pomohol aj indický inžinier

Správy Svet

3.12.2019 (Webnoviny.sk) – Jeden zo satelitov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) našiel trosky pristávacieho modulu Vikram indickej lunárnej misie Čandraján-2. Ten sa začiatkom septembra zrútil na povrch Mesiaca. NASA zverejnila snímku miesta dopadu modulu a k nemu „pridruženého poľa trosiek“.

Zaujímal ho vesmír

Trosky zachytilo zariadenie Lunar Reconnaissance Orbiter Camera (LROC). Záber miesta dopadu pristávacieho modulu zverejnil tím, ktorý má na starosti LROC, a podľa NASA si ho stiahlo mnoho ľudí. S lokalizáciou trosiek pomohol NASA indický inžinier Šanmuga Subramanian.

„Mali sme zábery poslednej lokality pristávacieho modulu od NASA. Vedeli sme, kde sa približne zrútil. Tak som po pixeloch prehľadal okolie okolo miesta nárazu,“ vysvetlil pre tamilské vysielanie spravodajskej stanice BBC 33-ročný Ind, ktorého „odjakživa zaujímal vesmír“.

Subramanian identifikoval prvé trosky modulu zhruba 750 metrov severozápadne od miesta dopadu a upozornil na ne NASA. Jeho identifikáciu neskôr potvrdil tím za LROC, ktorý porovnal fotky miesta v období pred dopadom a po ňom.

Rover mal hľadať vodu

Misia Čandraján-2, čo v sanskrite znamená „mesačná kozmická loď“, odštartovala 22. júla. Pristávací modul mal 7. septembra pristáť na južnom póle Mesiaca, no počas pristávania približne 2,1 kilometra nad mesačným povrchom nastala chyba a Indická vesmírna agentúra (ISRO) s ním stratila kontakt. Modul dopadol približne 600 kilometrov od mesačného južného pólu.

Po úspešnom pristátí mal modul vypustiť rover, ktorý sa mal počas 14 pozemských dní pohybovať po mesačnom povrchu. Cieľom misie bolo analyzovať minerály, mapovať povrch Mesiaca a hľadať vodu.

Prvá indická lunárna misia Čandraján-1 sa v roku 2008 dostala na obežnú dráhu a pomohla potvrdiť prítomnosť vody. Ak by bola misia Čandraján-2 úspešná, India by sa po Spojených štátoch, Rusku a Číne stala iba štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: sonda Čandraján-2
Zdroj: Webnoviny.sk – NASA našla trosky modulu misie Čandraján-2, s lokalizáciou pomohol aj indický inžinier © SITA Všetky práva vyhradené.