Ministerstvo ukončí repatriáciu, Slováci sa často hlásili len formálne a zahraničie opustiť nechceli

Slovensko Správy

31.3.2020 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) prijíma žiadosti na repatriáciu do polnoci 2. apríla. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie. Dôvodom na ukončenie repatriácie je okrem iného aj to, že sa do nej Slováci často hlásili len formálne a zahraničie nakoniec opustiť nechceli.

Platí tretí stupeň zo štyroch

Ministerstvo tiež upozorňuje, že stále platí pre všetky krajiny sveta tretí stupeň výstrahy zo štyroch, a teda odporúčanie necestovať.

Viac o téme: Koronavírus

Na ukončenie repatriácie je podľa ministerstva viacero dôvodov. Podľa rezortu existujú aj prípady, keď sa repatriovaní občania vrátili naspäť do krajiny, odkiaľ na Slovensko pricestovali.

„Po ukončení prijímania žiadostí o registráciu k repatriáciám rezort diplomacie následne pristúpi k ich ukončeniu. Repatriačná preprava je primárne a v rámci dostupných možností organizovaná v tých miestach, kde nie je možnosť inej formy prepravy,“ uviedlo MZV.

Zhoršená epidemiologická situácia vo svete

Pokiaľ je ešte stále možné sa z danej krajiny dostať alebo aspoň priblížiť k Slovensku lietadlom, vlakom, autobusom, alebo inak individuálne, občania by mali podľa ministerstva využiť túto možnosť.

Rezort tiež upozorňuje na zhoršenú epidemiologickou situáciou v Európe a vo svete vyvolanú pandémiou koronavírusu a neustále sa meniacu situáciu na hraničných priechodoch. Tá je spojená aj s obmedzením leteckej a autobusovej prepravy aj možným postupným uzatváraním štátnych hraníc.

„Vyzývame občanov SR, aby rešpektovali platné cestovné odporúčanie rezortu diplomacie v stupni číslo 3 – necestovať do všetkých štátov sveta, platné od 16. marca 2020,“ dodáva ministerstvo.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, repatriácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo ukončí repatriáciu, Slováci sa často hlásili len formálne a zahraničie opustiť nechceli © SITA Všetky práva vyhradené.