Mesežnikov: Smeru-SD šéfuje Fico a z Pellegriniho spravil nerelevantného lídra

Slovensko Správy

27.11.2019 (Webnoviny.sk) – Robert Fico znova ukázal, že je naďalej šéfom Smeru-SD, povedal pre agentúru SITA politológ Grigorij Mesežnikov. Uviedol tak v súvislosti s prelomením veta prezidentky Zuzany Čaputovej a schválením novely zákona, ktorou sa predlžuje moratórium na prieskumy zo 14 dní na 50 dní.

Moratórium je nakceptovateľné

Dodal, že Fico znova dokázal zmobilizovať poslancov, aby hlasovali tak, ako on zavelí. „Z predsedu vlády Petra Pellegriniho, ktorý sa vyjadril proti novele zákona, tým spravil nerelevantného lídra Smeru,“ dodal politológ.

Predlženie moratória na prieskumy vníma Grigorij Mesežnikov ako politické darebáctvo a prebytok minulosti. Podľa neho ide o zavedenie cenzúry a porušenie práva občanov na informácie.

„Moratórium na prieskumy či propagačné aktivity je vo vyspelých krajinách neakceptovateľné. Občan musí mať možnosť do poslednej chvíle získavať informácie o politických stranách, aby sa mohol objektívne rozhodnúť komu odovzdá svoj hlas,“ dodal politológ.

Prezidentka sa obráti na ústavný súd

Moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky sa predlžuje zo súčasných 14 na 50 dní. Poslanci Národnej rady SR v utorok prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej.

Za opätovné schválenie novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva hlasovalo 80 poslancov, pričom na prelomenie veta je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, teda 76.

Pozmeňujúci návrh koaličných poslancov za Smer-SD k predmetnej novele schválil parlament 28. októbra. Hlasovalo vtedy za ňu 74 poslancov, najmä zo Smeru-SD, SNS a ĽSNS Mariana Kotlebu. Prezidentka v utorok informovala, že sa obráti na Ústavný súd SR.

Viac k témam: moratórium, politológ, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Mesežnikov: Smeru-SD šéfuje Fico a z Pellegriniho spravil nerelevantného lídra © SITA Všetky práva vyhradené.