Lexmann a Kolejáková z KDH žiadajú objasniť údajné krátenie dodávok vakcín od Pfizeru, ministerstvo sa bráni

Slovensko Správy

17.3.2021 (Webnoviny.sk) – Europoslankyňa Miriam Lexmann a členka predsedníctva KDH Monika Kolejáková vyzývajú na okamžité objasnenie údajného krátenia dodávok vakcín od Pfizeru pre Slovensko. Vo výzve apelujú na Ministerstvo zdravotníctva SR, aby urýchlene vysvetlilo informácie o medializovanej nevyužitej možnosti objednávky vakcín prostredníctvom opcie.

Riskujeme výpadok vakcín

Doterajšia komunikácia rezortu bez jasných odpovedí podľa nich iba posilňuje podozrenie o nedostatočnej transparentnosti procesu obstarávania vakcín. Vyjadrenie konzília odborníkov, že o tomto kroku nebolo informované, je navyše v rozpore s vyjadrením exministra zdravotníctva.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

„Na Slovensku v súčasnosti vážne riskujeme výpadok vakcín a veľmi pomalý nárast očkovania, ktoré tak výrazne potrebujeme. Počítať s ešte neistými dodávkami nových schválených vakcín, a pritom nevyužiť možnosť ponúkaných overených, je risk, ktorý si Slovensko v tejto situácii nemôže dovoliť,“ uviedla Kolejáková. Upozornila, že, v dôsledku toho ostanú veľké množstvá vakcín možno až na štvrtý kvartál.

Zabezpečných máme vyše 5 miliónov

Slovensko sa podľa medializovaných informácií vzdalo troch miliónov vakcín od Pfizeru. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová však za ministerstvo ubezpečila, že v rámci druhého kontraktu má Slovensko potvrdených dodatočných 3,4 milióna vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, ktoré majú prísť od apríla do decembra tohto roka.

„Tieto vakcíny sú nad rámec pôvodného kontraktu 2,4 milióna očkovacích dávok,“ uviedla Eliášová pre agentúru SITA. Štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková v utorok tvrdenia, že sa Slovensko vzdalo niekoľkých miliónov vakcín od Pfizeru, vyvrátila. Dodala, že Slovensko má zabezpečených 5,8 milióna týchto vakcín, ktoré chodia v pomerne stabilných dodávkach. „Tento prípad vôbec nesúvisí s vakcínou Sputnik,“ povedala.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zdroj: Webnoviny.sk – Lexmann a Kolejáková z KDH žiadajú objasniť údajné krátenie dodávok vakcín od Pfizeru, ministerstvo sa bráni © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *