Kosovského predsedu parlamentu vypočúval súd v Haagu, vyšetrujú zločiny proti etnickým Srbom

Správy Svet

11.12.2019 (Webnoviny.sk) – Končiaceho kosovského predsedu parlamentu vypočúval špeciálny súd v holandskom Haagu, ktorý vyšetruje zločiny proti etnickým Srbom počas a po vojne v Kosove v rokoch 1998 až 1999. Kadri Veseli v piatok v noci povedal, že ho tribunál vypočúval tri hodiny. Bližšie detaily však neposkytol a dodal len, že „ľudová vojna v Kosove bola pre spravodlivosť, slobodu a nezávislosť„.

Boj proti režimu Miloševiča

Veseli bol jedným z vysokopostavených veliteľov separatistickej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), ktorá počas vojny bojovala proti režimu srbského lídra Slobodana Miloševiča.

Odporovali sme srbským etnickým čistkám, genocíde. Boj UCK bol konfrontáciou s etnickými čistkami,“ povedal Veseli novinárom. Či na súde v Haagu vypovedal ako svedok alebo podozrivý, nie je známe.

Vojnové zločiny

Osobitný súd pre Kosovo a Špecializovaná prokuratúra, ktoré sídlia v Haagu, no sú súčasťou kosovského súdneho systému, vznikli v roku 2015, aby prešetrili obvinenia z vojnových zločinov voči bojovníkom UCK počas a po kosovskej vojne.

Súd zatiaľ nevzniesol žiadne obvinenia. Tento rok si napríklad predvolal aj odchádzajúceho premiéra Ramusha Haradinaja, ktorý vzápätí na to rezignoval, čo viedlo k predčasným voľbám.

Stovky masakier

Mnohí Kosovčania spomínaný súd považujú za nespravodlivý, pretože Srbsko počas vojny, ktorú ukončila až 78-dňová letecká kampaň NATO, spáchalo stovky masakier.

Kosovo sa osamostatnilo od Srbska v roku 2008. Belehrad neuznáva jeho samostatnosť.

Viac k témam: Kosovo, Srbsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Kosovského predsedu parlamentu vypočúval súd v Haagu, vyšetrujú zločiny proti etnickým Srbom © SITA Všetky práva vyhradené.