Koronavírus je podľa Guterresa najväčšou výzvou od druhej svetovej vojny

Správy Svet

1.4.2020 (Webnoviny.sk) – Pandémia nového koronavírusu je najväčšou výzvou pre ľudstvo od druhej svetovej vojny, upozornil generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres.

Mohla by pritom podľa neho priniesť recesiu, ktorá „pravdepodobne v blízkej minulosti nemá obdobu“. Vyjadril sa tak pred predstavením správy OSN o možných socio-ekonomických dopadoch pandémie.

Viac o téme: Koronavírus

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, na svete prekročil 860-tisíc, a viac ako 42-tisíc ľudí zomrelo.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Nový koronavírus útočí na jadro spoločnosti, berie ľuďom životy i živobytie,“ povedal Guterres v newyorskom sídle OSN s tým, že „COVID-19 je najväčším testom, akému spoločne čelíme od vzniku OSN“. Vyzval pritom na „okamžitú koordinovanú zdravotnícku reakciu na potlačenie jeho šírenia a ukončenie pandémie“.

Zároveň tiež upozornil vyspelejšie krajiny, že ak nepomôžu tým menej rozvinutým, mohli by „čeliť nočnej more v podobe ochorenia šíriaceho sa ako lesné požiare“. OSN odhaduje, že v dôsledku pandémie by mohlo prísť na celom svete o prácu až 25 miliónov ľudí.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Koronavírus je podľa Guterresa najväčšou výzvou od druhej svetovej vojny © SITA Všetky práva vyhradené.