Jeruzalem nie je na predaj, Palestínčania považujú Trumpov mierový plán za sprisahanie

Správy Svet

29.1.2020 (Webnoviny.sk) – Palestínčania odmietli nový mierový plán pre Blízky východ, ktorý predstavil americký prezident Donald Trump, pričom ho označili za „sprisahanie“. Plán zahŕňa vytvorenie palestínskeho štátu a pripojenie židovských osád na Západnom brehu k Izraelu. Jeruzalem má ostať „nedeliteľným“ hlavným mestom, avšak palestínske hlavné mesto má „zahŕňať časti východného Jeruzalema“.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v reakcii na utorkové zverejnenie plánu vyhlásil, že „Jeruzalem nie je na predaj“. „Žiadne naše práva nie sú na predaj a nevyjednávame o nich,“ zdôraznil. Tisíce Palestínčanov protestovali v stredu proti plánu v Pásme Gazy, zatiaľ čo izraelská armáda vyslala posily na okupovaný Západný breh.

Podľa amerického návrhu, nazývaného Trumpovou administratívou „zmluva storočia“, by Pásmo Gazy a Západný breh Jordánu, medzi ktorými leží Izrael, prepojila sústava ciest a podzemných tunelov. Rozširovanie židovských osád a stavba nových však ukrojili podstatnú časť z území, ktoré podľa pôvodných plánov medzinárodného spoločenstva mali pripadnúť Palestínčanom.

Návrh, ktorého cieľom je vyriešiť jeden z najdlhších konfliktov na svete, vypracoval tím pod vedením Trumpovho zaťa a poradcu Jareda Kushnera. Trump ho predstavil v utorok v Bielom dome po boku izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Ako povedal, tento plán by mohol byť pre Palestínčanov „poslednou príležitosťou“.

Viac k témam: americký prezident, Pásmo Gazy
Zdroj: Webnoviny.sk – Jeruzalem nie je na predaj, Palestínčania považujú Trumpov mierový plán za sprisahanie © SITA Všetky práva vyhradené.