Japonsko si pripomína ničivé zemetrasenie s cunami, koronavírus im narušil oficiálne ceremónie

Správy Svet

11.3.2020 (Webnoviny.sk) – Japonsko si v stredu pripomína deviate výročie ničivého zemetrasenia a vĺn cunami, ktoré na východnom pobreží ostrova Honšu zabili viac než 18-tisíc ľudí a mali tiež za následok najhoršiu jadrovú haváriu od výbuchu v ukrajinskom Černobyli.

Tento rok sa však výročie musí zaobísť bez tradičných smútočných obradov, modlitieb a ceremónií. Dôvodom je aktuálna epidémia koronavírusu.

Premiér sa obáva o zdravie verejnosti

Premiér Šinzó Abe a jeho ministri venovali v premiérovom úrade tichú spomienku obetiam presne o 14:46 miestneho času (06:46 SEČ), teda v čase, keď zemetrasenie pred rokmi udrelo.

Vo svojom prejave sa Abe následne ospravedlnil za zrušenie oficiálnych ceremónií. Dôvodom sú obavy o zdravie verejnosti. V Japonsku doteraz potvrdili už viac než 1 200 prípadov koronavírusu a 19 osôb ochoreniu podľahlo.

Desaťtisíce ľudí sa stále nemôžu vrátiť domov

Jedenásteho marca 2011 zasiahlo pobrežie ostrova Honšu ničivé zemetrasenie. Najviac postihnuté boli prefektúry Iwate, Mijagi a Fukušima. Masívne otrasy a následné vlny cunami tiež vyradili z funkcie chladiace systémy troch zo šiestich reaktorov elektrárne vo Fukušime a spôsobili únik veľkého množstva radiácie do prostredia.

Bola to najhoršia jadrová katastrofa od výbuchu elektrárne pri Černobyli v roku 1986. Viac než 40-tisíc ľudí sa pre kontamináciu stále nemôže vrátiť domov. Predpokladá sa, že niektoré najhoršie postihnuté oblasti ostanú neobývateľné celé desaťročia.

Viac k témam: cunami, Fukušima, Koronavírus, zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Japonsko si pripomína ničivé zemetrasenie s cunami, koronavírus im narušil oficiálne ceremónie © SITA Všetky práva vyhradené.