Izrael vypustil novú špionážnu družicu Ofek 16, zrejme bude monitorovať svojho hlavného nepriateľa

Správy Svet

6.7.2020 (Webnoviny.sk) – Izraelské ministerstvo obrany oznámilo v pondelok ráno úspešné vypustenie novej špionážnej družice. Ofek 16 sa pripojí k ďalším špionážnym družiciam, ktoré židovský štát vypustil za posledné dve desaťročia.

Hoci miestni predstavitelia nezmienili špecifické hrozby, ktoré má monitorovať, na prvom mieste dozaista figuruje hlavný regionálny nepriateľ Irán, ktorého Izrael obviňuje z vývoja jadrových zbraní.

“Celú skupinu satelitov využívame na monitorovanie hrozieb voči štátu Izrael, ktoré, ako viete, sú niekedy ďaleko a bezprostredné, takže si vyžadujú neustále sledovanie,” uviedol šéf vesmírnych programov Amnon Harari.

Izrael nezverejnil, koľko družíc má aktuálne v prevádzke, Harari však spomenul najmenej dve ďalšie: Ofek 5, ktorú vypustili v roku 2002, a Ofek 11, vypustenú v roku 2016.

Ofek 16 vypustili na obežnú dráhu v pondelok v skorých ranných hodinách z leteckej základne Palmachim v centrálnom Izraeli. Ministerstvo ho opísalo ako “optoelektronický prieskumný satelit s pokročilými funkciami”.

Viac k témam: družica, hrozba, špionáž
Zdroj: Webnoviny.sk – Izrael vypustil novú špionážnu družicu Ofek 16, zrejme bude monitorovať svojho hlavného nepriateľa © SITA Všetky práva vyhradené.