Iránčan dostal trest smrti za špionáž, vraj poskytol CIA informácie o jadrovom programe

Správy Svet

4.2.2020 (Webnoviny.sk) – Iránsky najvyšší súd potvrdil trest smrti pre Iránca odsúdeného zo špionáže pre americkú Ústrednú spravodajskú službu (CIA). Hovorca súdnictva Gholámhosejn Esmáílí v utorok povedal, že údajného špióna Amira Rahimpúra čoskoro popravia.

Obvinenia voči mužovi ani podrobnosti o ňom nešpecifikoval. Podľa štátnej tlačovej agentúry IRNA muž získaval od CIA peniaze za to, že jej poskytoval informácie o iránskom jadrovom programe.

Agentúra AP sa v tejto veci obrátila na CIA, ktorá to zatiaľ nekomentovala.

Esmáílí tiež informoval, že dvaja ďalší údajní špióni CIA dostali 15-ročné tresty odňatia slobody. Desať rokov väzenia im súd vymeral za špionáž a päť za konanie proti národnej bezpečnosti. Ani v ich prípade neposkytol podrobnosti, len uviedol, že pracovali v „charitatívnej oblasti“.

Irán už v minulosti popravil viacero ľudí, ktorí údajne špehovali pre USA alebo Izrael. Posledným takýmto špiónom bol vedec Šahrám Amírí, ktorého obesili v roku 2016.

Viac k témam: špionáž, trest smrti
Zdroj: Webnoviny.sk – Iránčan dostal trest smrti za špionáž, vraj poskytol CIA informácie o jadrovom programe © SITA Všetky práva vyhradené.