Internetom sa po smrti mladej učiteľky angličtiny šíria hoaxy, ich autorom hrozí väzenie

Slovensko Správy

23.11.2019 (Webnoviny.sk) – Polícia Slovenskej republiky zdôrazňuje, že od piatkového večera sa šíria nepravdivé a poplašné správy o tom, že sa v Bratislave stalo niekoľko vrážd žien v súvislosti so smrťou Violy Macákovej. Ako píše polícia na svojom facebookovom účte, prispieva k tomu aj pátranie po mladíkovi, ktorý si bol ráno zabehať pri Dunaji, a po ktorom polícia spustila pátraciu akciu. Autorom statusov šíriacich dezinformácie a paniku môžu hroziť až dva roky za mrežami.

Klamstvá o vraždách

„Akékoľvek správy o tom, že sa v Bratislave rozmohli vraždy alebo že ženám hrozí bezprostredné nebezpečenstvo, sú klamstvom. Ich autori sa odvolávajú na svoje údajné a tajné zdroje z polície. Ďalší ľudia tieto správy bezhlavo šíria ďalej. Naši vlastní známi sa nás súkromne pýtajú, či je to naozaj pravda, lebo aj k nim sa dostali podobné informácie,“ objasnila polícia.

Zároveň priblížila, že nedisponuje žiadnymi informáciami o tom, že by smrť Violy Macákovej mala súvis s vyčíňaním sériového páchateľa.

„Nemáme informácie o počte zvýšených útokov voči obyvateľom Bratislavy, nemáme informácie o zvýšenom počte incidentov. Zdôrazňujeme, že od smrti slečny Violy nedošlo v Bratislave k žiadnej vražde alebo zabitiu. Ak aj bolo nájdené nejaké telo, išlo o prípad, keď k smrti nedošlo cudzím zavineným, teda treťou osobou,“ vysvetlila na Facebooku polícia.

Zároveň uviedla, že zbierajú screenshoty a statusy, ktoré šíria dezinformácie a paniku medzi obyvateľmi Bratislavy. „Kriminálna polícia situáciu analyzuje. V tomto prípade autorom takýchto statusov môže hroziť basa na až dva roky,“ píše polícia.

Davová psychóza

Verejnosť prosí, aby im do správ posielali dezinformácie súvisiace s touto témou, a to najlepšie tie, z ktorých bude zrejmé určiť ich autorov a hlavne ich pôvodcov, teda tých, ktorí ich napísali ako prví.

„Davová psychóza, hystéria a panika môže mať obzvlášť pri tejto téme fatálne následky a nie je vylúčené, že na autorov týchto statusov by sa mohli vzťahovať aj ďalšie paragrafy a možné väzobné tresty,“ dodala polícia.

Mladú učiteľku angličtiny Violu Macákovú našli 11. novembra v areáli bratislavského prístavu dobitú a podchladenú. Privolaní záchranári u nej zistili viaceré vážne zranenia vrátane zlomeného stavca.

Pri prevoze do nemocnice svojim zraneniam podľahla. Poznatky získané doterajším vyšetrovaním smrti mladej učiteľky podľa polície jednoznačne nepreukázali aktivitu recidivistu alebo sériového páchateľa.

Viac k témam: dezinformácia, hoax, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – Internetom sa po smrti mladej učiteľky angličtiny šíria hoaxy, ich autorom hrozí väzenie © SITA Všetky práva vyhradené.