Indický nacionalista na výročie atentátu na Mahátmu Gándhího strieľal do demonštrantov

Správy Svet

30.1.2020 (Webnoviny.sk) – Indický nacionalista a priaznivec súčasnej radikálnej vlády premiéra Naréndru Módího vo štvrtok spustil streľbu do davu protivládnych demonštrantov. Krátko predtým sa páchateľ „pochválil“ tým, čo ide urobiť, aj v živom prenose na Facebooku.

Vyhlásil v ňom, že sa práve vydáva na „svoju poslednú cestu“. O niekoľko minút nato už stál pred davom protivládnych demonštrantov pred islamskou univerzitou v Dillí, vytiahol zbraň a spustil streľbu.

„No poďte, ja vás oslobodím!“ kričal pri tom podľa jedného zo svedkov, ktorého cituje britský denník The Guardian. Páchateľ len zázrakom nikoho nezabil ani vážne nezranil. Jednému z demonštrantov zasiahol ruku, a vzápätí ho premohli a zatkli policajti.

Útočník si svoj čin načasoval na výročie atentátu na otca indickej samostatnosti Mahátmu Gándhího, ktorého 30. januára 1948 zabil tiež indický nacionalistický fanatik.

Tisíce demonštrantov po celej Indii už niekoľko mesiacov protestujú proti novému zákonu o indickom občianstve, ktorým chce nacionalistická vláda premiéra Módího podľa opozície zmeniť Indiu zo sekulárnej krajiny na náboženský hinduistický štát a chce z neho vyštvať moslimov.

Viac k témam: demonštrácia, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk – Indický nacionalista na výročie atentátu na Mahátmu Gándhího strieľal do demonštrantov © SITA Všetky práva vyhradené.