Heger: Vojenské spravodajstvo nepredložilo dôkazy proti obvinenému politikovi OĽaNO

Slovensko Správy

28.11.2019 (Webnoviny.sk) – Vojenské spravodajstvo na štvrtkovom zasadnutí výboru určeného na kontrolu jeho činnosti nepredložilo dôkazy proti tieňovému ministrovi obrany hnutia OĽaNO Jaroslavovi N. Uviedol to po štvrtkovom zasadnutí predseda výboru Eduard Heger, ktorý je poslancom Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO).

Ohrozenie utajovanej skutočnosti

Jaroslav N. čelí obvineniu z ohrozenia utajovanej skutočnosti, pričom polícia v jeho prípade koná na podnet šéfa Vojenského spravodajstva Jána Balciara. Ten bol na štvrtkovom výbore tiež prítomný, pred médiami však ušiel.

„Na štvrtkovom výbore bolo dôležité zistiť, či nasadenie odpočúvania a následné obvinenie bolo oprávnené,“ povedal Heger. Dodal, že na zasadnutí odzneli argumenty, ale neboli prezentované dôkazy.

Jaroslav N. ktorý tvrdí, že povolenie na jeho odpočúvanie získalo Vojenské spravodajstvo od súdu na základe klamstiev, voš štvrtok požadoval konfrontáciu s Balciarom. Ten to však podľa neho odmietol.

Eštebácke praktiky v minulom režime

„Ja som mal naozaj vôľu sa pozrieť do očí pánovi Balciarovi, že ako sa bude tváriť, keď bude o mne klamať,“ uviedol Jaroslav N. Zároveň informoval, že so svojím právnym zástupcom podal sťažnosť voči obvineniu.

Spravodajská informácia, ktorá je súčasťou spisu v jeho prípade, je totiž podľa neho plná klamstiev a nezmyslov. „Naozaj mi to príde ako eštebácke praktiky v minulom režime,“ vyhlásil.

Podľa Hegera výbor pre krátkosť času štvrtkovú agendu neukončil, preto bude nasledovať ďalšie zasadnutie, kam opäť pozvú aj Balciara, aj Jaroslava N. „Aby sme sa naozaj mohli baviť vecne,“ povedal.

Pokiaľ ide o Balciarove majetky, na ktoré poukazoval aj obvinený Jaroslav N., Heger sa podľa vlastných slov chce obrátiť na Národný bezpečnostný úrad, ktorý Balciarovi vydal bezpečnostnú previerku.

Legitímne udelená previerka

„Nás bude zaujímať, na základe čoho mu tú previerku dal a dnes zaznelo a je to tak, že previerky si na seba robí Vojenské spravodajstvo samo,“ uviedol Heger. Podľa neho nie je možné povedať, či bola previerka legitímne udelená. „NBÚ to len podpisuje na základe odporúčania Vojenského spravodajstva. Toto je Hlava 22,“ dodal Heger.

Obvinený opozičný politik Jaroslav N. čelí dvom trestným konaniam. Vyhlásil to minulý týždeň po vypočutí na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) po nahliadnutí do spisu. Prvé konanie proti Jaroslavovi N. sa týka trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti súvisiacej s kauzou Skripaľ.

Druhé zase údajného korumpovania novinára v období, keď bol obvinený riaditeľom mimovládneho Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku. Obvinený stíhanie voči svojej osobe spája aj s kritikou majetkových pomerov šéfa Vojenského spravodajstva.

Viac k témam: NBÚ Národný bezpečnostný úrad, Vojenské spravodajstvo (VS)
Zdroj: Webnoviny.sk – Heger: Vojenské spravodajstvo nepredložilo dôkazy proti obvinenému politikovi OĽaNO © SITA Všetky práva vyhradené.