Gymnazistka z Nitry zvíťazila v prekladateľskej súťaži Európskej komisie Juvenes Translatores

Slovensko Správy

31.1.2020 (Webnoviny.sk) – Nitrianska gymnazistka Svetlana Mesárošová zvíťazila spolu s ďalšími 28 európskymi študentami v stredoškolskej prekladateľskej súťaži Európskej komisie (EK) Juvenes Translatores. Agentúru SITA o tom informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia EK v SR. Mladí prekladatelia si ceny prevezmú v Bruseli, kde sa stretnú aj s profesionálnymi prekladateľmi EK.

Tohtoročnou témou súťaže bolo, ako môžu mladí ľudia pomôcť formovať budúcnosť Európy. Prekladatelia EK vybrali víťazov z vyše troch tisíc účastníkov zo škôl v celej Európe, od Oulu vo Fínsku až po azorský ostrov Sao Jorge pod správou Portugalska. Súťaže sa zúčastnilo aj 60 žiakov z trinástich slovenských škôl.

Zastúpenie EK v SR vo svojom profile na sociálnej sieti uviedlo, že ocenená gymnazistka prekladala z angličtiny do slovenčiny jednostranový text. Išlo o mailovú komunikáciu dvoch učiteľov s množstvom slangu a odkazmi na súčasné dianie vo svete.

Aktuálny ročník súťaže sa konal po prvýkrát výlučne online 21. novembra 2019, a to súčasne na 740 európskych školách. Účastníci si pri preklade mohli vybrať ktorúkoľvek kombináciu dvoch úradných jazykov Európskej únie. Komisia poznamenala, že začínajúci prekladatelia sa spomedzi 552 možných kombinácií rozhodli pre 150 z nich.

Viac k témam: Juvenes Translatores
Zdroj: Webnoviny.sk – Gymnazistka z Nitry zvíťazila v prekladateľskej súťaži Európskej komisie Juvenes Translatores © SITA Všetky práva vyhradené.