Greta Thunberg vysvetlila svoje slová o postavení politikov k múru, je proti násiliu

Správy Svet

15.12.2019 (Webnoviny.sk) – Svetové krajne pravicové a nacionalistické médiá pravidelne prinášajú „senzačné“ informácie o švédskej ekologickej aktivistke Grete Thunberg, ktoré majú raz potvrdzovať, že je „niekým“ financovaná, inokedy súvisia s jej duševným zdravím. Tento týždeň mali tieto médiá veľmi ľahkú prácu – stačilo im skopírovať výrok, ktorý Greta skutočne povedala. V piatok v talianskom Turíne totiž hovorila o tom, že treba politikov „postaviť k múru„. Vetu, ktorá naozaj neznie dobre, viaceré médiá automaticky prezentovali ako dôkaz, že švédska aktivistka vyzýva k násiliu.

Greta však tvrdí, že celá situácia je nedorozumenie, a slová o postavení politikov k múru myslela úplne inak, ako vyzneli.

Ako napísala v sobotu na Twitter, v Turíne len nesprávne preložila zo svojej rodnej reči ustálené slovné spojenie, ktoré vo švédčine znamená niečo celkom iné. „Postaviť niekoho k múru“ totiž vo švédčine znamená situáciu, keď niekoho donútime odpovedať na nepríjemné otázky, priznať pravdu, či postaviť sa čelom k určitému problému.

Takto to dopadne, keď sa snažíte improvizovať na verejnosti v cudzom jazyku,“ napísala Greta v sobotu na Twitter. Šestnásťročná Švédka potvrdila, že je v každom prípade proti akejkoľvek forme násilia, a to isté sa podľa nej dá povedať aj o hnutí, ktorého vznik inšpirovala. „Toto sa rozumie samo sebou, bez toho, aby som to hovorila – ale hovorím to aj tak,“ napísala Greta.

Zdroj: Webnoviny.sk – Greta Thunberg vysvetlila svoje slová o postavení politikov k múru, je proti násiliu © SITA Všetky práva vyhradené.