Eva nechcela „živiť darmožráča“, za objednávku vraždy manžela pôjde do väzenia

Slovensko Správy

14.1.2020 (Webnoviny.sk) – Podnikateľka Eva Z. je vinná z prípravy úkladnej vraždy svojho manžela. Rozhodol o tom v utorok na hlavnom pojednávaní senát Najvyššieho súdu SR v odvolacom konaní. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová. Senát zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu a Eve  vymeral osem rokov väzenia v ústave na výkon trestu so stredným stupňom stráženia.

„Senát Najvyššieho súdu SR na podklade odvolania obžalovanej zrušil rozsudok a rozhodol tak, že obžalovanú uznal za vinnú z prípravy obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy, za čo jej uložil trest odňatia slobody vo výmere 8 rokov,“ informovala Važanová.

Martin sa stal korunným svedkom

Pôvodne bolo verejné zasadnutie v tejto veci naplánované na utorok 3. septembra 2019, Eva sa však ospravedlnila pre práceneschopnosť. Následne súd zasadnutie preložil na 15. októbra 2019, aj toto však bolo odročené pre zdravotné dôvody zo strany obžalovanej.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) naposledy v júni 2018 uznal Evu za vinnú v kauze prípravy vraždy bývalého manžela a uložil jej trest osem rokov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu so stredným stupňom stráženia. Súd obžalovanej určil aj ochranný dohľad na dva roky.

Podľa obžaloby si podnikateľka vraždu manžela Ľudovíta objednala 15. januára 2014 u Martina A. a zaplatiť za ňu chcela 50-tisíc eur. Ten sa však obrátil na políciu a stal sa korunným svedkom.

Pripravila vražedné nástroje

Eva mala podľa svedka na vraždu zabezpečiť krátku zbraň, no keďže sa jej nepodarilo zohnať strelivo, vraždu odložili o týždeň. Neskôr Martinovi A. povedala, že zbraň je nefunkčná a manžela má zaškrtiť.

Korunnému svedkovi ukázala priestory rodinného domu a podľa obžaloby pripravila plastové zaťahovacie pásky a gumové švihadlo, ktorým mal vraždiť.

Dňom vraždy mal byť 24. január 2014. Manžela potom plánovala po dvoch rokoch vyhlásiť za nezvestného, a tak získať zvyšok ich spoločného domu. Dôvodom, prečo sa chcela zbaviť manžela, je podľa korunného svedka aj to, že nechcela „živiť darmožráča“.

Jeho vraždu zinscenovali

Polícia na to, aby získala dostatok dôkazov, zinscenovala 24. januára 2014 podľa plánu spolu s korunným svedkom v dome podnikateľky a jej vtedajšieho manžela v obci Chocholná-Velčice jeho vraždu.

Česká podnikateľka, ktorá na Slovensku mala veľkosklad s kvetinami, od začiatku tvrdila, že je nevinná. Odmietla aj dohodu o vine a treste. Opakovane zdôrazňovala, že z vraždy manžela by nemala žiaden finančný ani iný prospech. Sama totiž vlastní mnohonásobne vyšší majetok vrátane firmy a pozemkov.

Podľa obžalovanej za celou kauzou mohol byť buď korunný svedok Martin A., ktorému požičala peniaze, nevrátil jej ich a chcel ešte viac, alebo manžel. Tvrdila, že okrem iného vedela, že sfalšoval diplomovú prácu, a preto na exmanžela podala v Českej republike trestné oznámenie.

Vo väzbe zistila, že je tehotná

V záverečných rečiach spolu so svojím advokátom poukazovali na rozpory vo výpovediach, chýbajúce a nekvalitné zvukové a obrazovo-zvukové záznamy.

Obhajca zdôrazňoval, že výpovede korunného svedka nie sú podporené žiadnym iným dôkazom a sú navzájom v rozpore. Eva tvrdila, že s Martinom A. sa dohodli, že v dome počká na jej známeho, ktorý jej a jej bratovi dlhoval peniaze a nevracal ich. Martin podľa nej navrhol, že to s ním vybaví.

Polícia Evu zadržala 24. januára 2014. Sudca ju vzal do väzby 27. januára. Tam žena zistila, že je tehotná. V auguste 2014 ju vo vysokom štádiu tehotenstva z väzby prepustili. V septembri 2014 porodila dcéru. Momentálne žije v Česku.

Viac k témam: objednávka, súd, väzenie, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – Eva nechcela „živiť darmožráča“, za objednávku vraždy manžela pôjde do väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.