Ekoviny #1

Slovensko Správy

14.11.2019 (Webnoviny.sk) –

Z DOMOVA

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala začiatkom mesiaca návrh zákona envirorezortu o zálohovaní PET fliaš a plechoviek. Suma by sa mala pohybovať na úrovni 12 centov pri fľašiach a 10 centov pri plechovkách. Staneme sa tak prvou krajinou v strednej Európe, ktorá zavedie zálohovanie nápojových obalov.
99 slovenských škôl získalo certifikát „Zelená škola“. Je to celosvetový program pre materské, základné a stredné školy, ktorý slúži na motiváciu týchto inštitúcií k organizácii vzdelávacích environmentálnych aktivít. V tomto roku sa do projektu už zapojilo 315 škôl z celého Slovenska.
Na severnej strane Nízkych Tatier čistilo 40 dobrovoľníkov nelegálnu skládku v okolí Magurky. Akciu zorganizovalo OZ Priatelia Magurky. Skládka sa údajne tvorila od 60-tych rokov.
Od 1. novembra nadobudne v SR účinnosť vyhláška, ktorá zakazuje používať zviera na verejné vystúpenie a jeho výcvik. Čo v praxi znamená, že by sme v cirkusoch už zvieratá vidieť nemali. Ak hej, organizátorov to vyjde draho. Pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 20 tisíc EUR. Zákaz sa ale bohužiaľ netýka psa domáceho, mačky domácej a fretky domácej.
Portál lokálnytrh.sk vytvoril mapu slovenských výrobcov a dodávateľov medu, zeleniny, mäsa, ale aj korenín, kozmetiky a iných výrobkov. Zakladatelia stránky tak reagujú na najnovšie informácie o tom, ako dlho cestujú potraviny z iných krajín až k výrobcom. Táto mapka by mohla dopomôcť obyvateľom ľahko vyhľadať domácich dodávateľov a tým pádom by nemusel produkt cestovať za spotrebiteľom veľké vzdialenosti, čím by sa ušetrili emisie a podporil domáci trh.

ZO SVETA

Mladá Nemka Jonna Breitenhuber z Berlína vymyslela jedinečný obal na sprchový gél vyrobený z mydla. Koncept sa nazýva SOAPBOTTLE a dostal ocenenie Green Product Award za rok 2018/2019. Len sa skúsme zamyslieť, koľko obalov zo sprchových gélov, ktoré sme sa život použili ležia niekde v prírode.
V roku 2020 bude publikovaná kniha Billa Gatesa o boji proti klimatickej zmene. Bude sa nazývať How to Avoid a Climate Disaster a bude obsahovať Gatesove nápady, ako dosiahnuť nulové emisie. Bude to už v poradí 7. kniha od vynálezcu Microsoft ale prvá týkajúca sa klimatickej zmeny.
Podľa analýzy IEA by veterné elektrárne na mori mohli poskytnúť viac energie, ako svet potrebuje, a to v prípade, že by sa stavali na všetkých použiteľných miestach. Produkcia energie je zodpovedná za najväčšie množstvo CO2 vo vzduchu.

ZÁVER

Zákony prijaté v poslednom období na Slovensku sľubujú menší krok vpred. Zákaz zvierat v cirkuse a zálohovanie jednorazových obalov na nápoje znie fajn. Ale..

Vzdelanie obyvateľstva na Slovensku ohľadom ekológie je veľmi nízke. Veľmi nás teší ďalších 99 škôl s certifikátom „Zelená škola“, čo prispieva k vzdelávaniu školákov, ale chýba vzdelanie bežného obyvateľstva (ľudia vo veku od 20-40) a nehovoriac o dôchodcoch.

Čo tak tento týždeň navštíviť rodičov a starých rodičov a spýtať sa na ich názor na túto problematiku? Skúsiť ich motivovať ku zmene, keď aj čiastočnej a pomôcť tým naším budúcim generáciám. Nič za to nedáte.

Napísal: Adam Rumanko (ZeroWasteSK)

Článok vznikol vďaka spolupráci projektu Eatgreen a Zero Waste SK

Inzercia

Viac k témam: Eatgreen, Ekoviny, PET fľaše, PR, zálohovanie plastových fliaš, Zero Waste SK
Zdroj: Webnoviny.sk – Ekoviny #1 © SITA Všetky práva vyhradené.