Donald Tusk vyzval na bojkot prezidentských volieb v Poľsku, prinášajú riziko

Správy Svet

28.4.2020 (Webnoviny.sk) – Bývalý predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval v utorok na bojkot nadchádzajúcich prezidentských volieb v rodnom Poľsku. Hlasovanie prostredníctvom pošty, ktoré navrhla vláda, podľa neho vzhľadom na súčasnú pandémiu so sebou prináša zdravotné riziká a nespĺňalo by ani demokratické požiadavky pre slobodné a transparentné voľby.

Proti je aj Európsky parlament

Tusk, ktorý bol premiérom Poľska v rokoch 2007 až 2014, vo videoodkaze oznámil, že sa „nezúčastní na hlasovacom procese„. Ako povedal, hlasovanie, ktoré propaguje vládna pravicová strana Právo a spravodlivosť (PiS), „nemá s voľbami nič spoločné„. Proti konaniu volieb počas pandémie sa vyslovili tiež Európsky parlament a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Viac o téme: Koronavírus

Hlasovanie výlučne prostredníctvom pošty presadzuje vládna strana, ktorá sa snaží o to, aby sa voľby konali v pôvodnom termíne. Šíriaci sa koronavírus a s ním súvisiace prísne obmedzenia totiž neumožňujú, aby sa Poliaci v hromadných počtoch dostavili do hlasovacích miestností. Kandidátka centristickej Občianskej platformy, ktorú založil Tusk, Malgorzata Kidawová-Bloňská, už rovnako oznámila, že sa na takýchto voľbách nezúčastní.

Favoritom súčasný prezident

Vplyvní rímskokatolícki biskupi medzičasom opatrne apelovali na poľskú vládu aj opozičné strany, aby „prostredníctvom dialógu našli také riešenia, ktoré by nevyvolávali právne pochybnosti“ a rešpektovali by demokratické princípy „slobodných a čestných volieb„.

Prezidentské voľby sú v Poľsku naplánované na 10. mája. Favoritom je podľa prieskumov verejnej mienky súčasný prezident Andrzej Duda, ktorého podporuje vládna strana PiS.

Viac k témam: prezidentské voľby v Poľsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Donald Tusk vyzval na bojkot prezidentských volieb v Poľsku, prinášajú riziko © SITA Všetky práva vyhradené.