Desaťtisíc demonštrantov pochodovalo v meste Hanau, aby si uctili obete streľby

Správy Svet

23.2.2020 (Webnoviny.sk) – Približne 10-tisíc demonštrantov v nedeľu pochodovalo naprieč nemeckým mestom Hanau, aby si uctilo deväť ľudí, ktorí v stredu zomreli pri streleckom útoku namierenom proti imigrantom. „Tieto dni sú najčernejšie a najtemnejšie, aké naše mesto počas obdobia mieru zažilo,“ povedal prítomným starosta mesta Claus Kaminsky, ktorého citovala agentúra dpa. Zároveň dodal, že tí, ktorí chcú rozbiť spoločnosť, neuspejú, „pretože nás je viac a zabránime tomu“.

Dva bary a deväť ľudí

Štyridsaťtriročný muž zastrelil deväť ľudí v dvoch baroch v stredu večer, pričom potom zabil svoju matku aj seba. Päť obetí boli údajne tureckí občania. Útočník za sebou zanechal početné nesúrodé texty a videá, v ktorých vyjadroval svoje rasistické názory a tvrdil, že ho od narodenia sledujú.

Na nedeľňajšej demonštrácii sa zúčastnil aj turecký veľvyslanec v Nemecku Ali Kemal Aydin, ktorý varoval, že tureckí prisťahovalci zažívajú v Nemecku čoraz viac zločinov z nenávisti. „Toto nemôže a nesmie pokračovať,“ povedal.

Stredajšia rasisticky motivovaná streľba bola tretím smrteľným krajne pravicovým útokom v Nemecku v priebehu niekoľkých mesiacov. V októbri sa v Halle odohral antisemitský útok na synagógu a v júni zabili regionálneho politika, ktorý podporoval priateľskú politiku voči utečencom.

Sila extrémnej pravice

Útok sa odohral v čase, keď sa krajne pravicová antiimigračná strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) po desaťročiach stala prvou politickou stranou v krajine, ktorá sa etablovala ako významná sila extrémnej pravice, pripomína agentúra AP.

Všetky obete mali prisťahovalecký pôvod a mnohí z nich obviňovali práve spomínanú stranu z toho, že vytvára podmienky, za ktorých sa darí krajne pravicovému extrémizmu a rasizmu.

Od streľby sa denne konajú sviečkové vigílie za jej obete a v sobotu sa uskutočnil veľký protest proti rasizmu, na ktorý prišli tisícky ľudí. Na budúci týždeň je naplánované spomienkové podujatie.

Viac k témam: Hanau, migranti, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk – Desaťtisíc demonštrantov pochodovalo v meste Hanau, aby si uctili obete streľby © SITA Všetky práva vyhradené.