Danko: Musíme sa otvorene rozprávať o reforme EÚ a o tom, ako ju rozšíriť o štáty Balkánu

Slovensko Správy

18.11.2019 (Webnoviny.sk) – Musíme sa otvorene rozprávať o reforme Európskej únie (EÚ) a o tom, ako ju rozšíriť o štáty Balkánu. Po dnešnom stretnutí predsedov parlamentov štátov V4 to vyhlásil predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Najmä vo formáte V4 sa vo vzťahu k Balkánu podľa neho urobilo na úrovni parlamentov veľmi veľa.

Považuje za dôležité viesť dialóg so štátmi, ktoré sú v rámci EÚ staršími a starými demokraciami, aby sa nových členov EÚ nebáli, ale aby ich brali ako dynamický prvok, ktorý má svoje historické skúsenosti a má čo únii ponúknuť.

Udalosti Novembra 1989

Predseda parlamentu sa na tlačovej konferencii vyjadril aj k udalostiam Novembra 1989. „Pre nás Slovákov je to významný deň, ktorý otvoril možnosť vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Náš sen, ktorý sme snívali stáročia, sa splnil a sme dnes zvrchovaný, suverénny a demokratický štát a plnohodnotný člen EÚ,“ uviedol Danko.

Šéf parlamentu zároveň zdôraznil, že máme dostatočný časový odstup, aby sme hodnotili pozitíva a negatíva tohto obdobia, ktoré si musíme stále pripomínať.

„Sme stáročia odsúdení žiť ako národy vedľa seba, pomáhať si a bojovať s tými istými výzvami. V tom istom období nás trápila ideológia komunizmu, dnes sme členmi EÚ a musíme bojovať o to, aby sme naďalej boli jej plnohodnotnými členmi,“ dodal Danko.

Slovensko a Česko prešli kus cesty

Predseda Senátu Českej republiky Jaroslav Kubera v tejto súvislosti poukázal na to, že Slovensko a Česko prešli obrovský kus cesty.

„Ukázalo sa, že V4 má zmysel. Nie je to organizácia, ktorá by úmyselne spôsobovala nejaké problémy, ale vzhľadom k tomu, že máme všetci spoločné zážitky z obdobia totality, tak samozrejme sme často vnímaní v Európe ako ‚potížisté‘, pretože niektoré staršie európske štáty sa na nás dívajú trošku cez prsty,“ priblížil Kubera.

Ako príklad vyzdvihol situáciu, v ktorej štáty V4 zastávajú názor, že krajiny západného Balkánu by mali byť prijaté do EÚ, kým v únii panuje vo všeobecnosti nechuť ohľadom jej ďalšieho rozširovania.

Viac k témam: predseda Národnej rady SR (NR SR)
Zdroj: Webnoviny.sk – Danko: Musíme sa otvorene rozprávať o reforme EÚ a o tom, ako ju rozšíriť o štáty Balkánu © SITA Všetky práva vyhradené.