Členské štáty EÚ súhlasili so začatím prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom

Správy Svet

24.3.2020 (Webnoviny.sk) – Členské štáty Európskej únie (EÚ) súhlasili so začatím prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom.

Rozhodli sa tak v utorok počas rokovania ministrov pre európske záležitosti či zahraničné veci, ktoré sa konalo prostredníctvom videokonferencie.

Rozhodnutie začať prístupové rokovania

„Dospeli sme k politickému rozhodnutiu začať prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom,“ vyhlásila po rokovaní chorvátska ministerka európskych záležitostí Andreja Metelko Zgombić s tým, že je to pre obe krajiny „dobrá, historická správa“. Lídri EÚ by tento krok podľa nej mohli schváliť vo štvrtok.

Termín začiatku prístupových rokovaní, ktoré môžu trvať niekoľko rokov, zatiaľ neoznámili.

Macron zablokoval rokovania

Albánsko a Severné Macedónsko mali začať rokovania o vstupe do EÚ už minulý rok. Francúzsky prezident Emmanuel Macron ich však zablokoval a uviedol, že tak bude robiť dovtedy, kým sa nezreformuje proces rozširovania 27-členného bloku. Proti začatiu procesu sa postavilo aj Holandsko.

Na to, aby mohli vstúpiť do EÚ, musia krajiny vyrokovať 35 kapitol prístupových rokovaní rozdelených podľa oblastí, vrátane kapitoly financií, poľnohospodárstva, dopravy, energetiky, sociálnych vecí či spravodlivosti.

Viac k témam: rokovania
Zdroj: Webnoviny.sk – Členské štáty EÚ súhlasili so začatím prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom © SITA Všetky práva vyhradené.