Čína verí, že si Afganistan hladko vybuduje novú vládu. Taliban musí pre mier s krajinou dodržať dva záväzky

Správy Svet

18.8.2021 (Webnoviny.sk) – Čína čaká na vytvorenie „otvorenej, inkluzívnej a široko reprezentatívnej“ vlády v Afganistane a následne sa bude zaoberať otázkou jej uznania. Vyhlásil to v stredu hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien.

„Ak máme uznať vládu, budeme musieť počkať, kým bude vláda vytvorená. Až potom pristúpime k otázke diplomatického uznania,“ povedal Čao novinárom.

Podpora mierovej obnovy krajiny

Hovorca zopakoval, že po ovládnutí krajiny hnutím Taliban Peking dúfa v „hladký prechod“ k novej vláde, aby sa predišlo ďalšiemu násiliu alebo humanitárnej katastrofe.

Čína bude podľa neho naďalej podporovať mierovú obnovu krajiny a v rámci svojich možností poskytovať pomoc pre jej hospodársky a spoločenský rozvoj.

Usiluje sa o dobré vzťahy

Taliban však musí splniť svoj záväzok neposkytovať útočisko teroristom a nedovoliť, aby na jeho území pôsobili zahraniční aktéri, akým je napríklad Islamské hnutie Východného Turkestanu. Túto organizáciu Peking obviňuje z útokov vo svojom severozápadnom regióne Sin-ťiang, ktorý má s Afganistanom úzku a vzdialenú hranicu.

Čína sa usiluje o dobré vzťahy s bývalou afganskou vládou aj s Talibanom. Najvyššieho politického vodcu skupiny mullu Abdula Gháního Baradara koncom minulého mesiaca prijal na rokovania čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Viac k témam: Islamské hnutie, nová vláda, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína verí, že si Afganistan hladko vybuduje novú vládu. Taliban musí pre mier s krajinou dodržať dva záväzky © SITA Všetky práva vyhradené.