Čierne okresy na Slovensku ubudnú, ale núdzový stav sa zrejme predĺži (video)

Slovensko Správy

17.3.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 16. marca 19:40

Zatváranie ekonomiky nebude potrebné. Po rokovaní Pandemickej komisie vlády SR to oznámil minister financií a zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger. Pandemická situácia sa totiž stabilizovala a mierne sa zlepšuje. Heger však upozornil, že ešte stále nie je čas na masívne uvoľňovanie opatrení.

Viac o téme: Koronavírus

Zároveň informoval, že pandemická komisia považuje za nevyhnutné predĺžiť núdzový stav o ďalších 40 dní. Ak by sa nepredĺžil, zrútil by sa totiž systém pandemickej ochrany.

Video: Tlačová konferencia o aktuálnej epidemiologickej situácii

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Všetky ukazovatele klesajú

Ako informoval štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura, mobilita obyvateľstva ostáva na rovnakej úrovni. Všetky pravidelne sledované ukazovatele majú klesajúci trend, reprodukčné číslo zostáva na približne rovnakej úrovni. Záchranná zdravotná služba hlási nižšie počty výjazdov k pacientom s COVIDom, čo by sa malo premietnuť do nižšieho zaťaženia nemocníc.

„V nemocniciach je stále menej nakazeného personálu, čo pozitívne vplýva na poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ uviedol Stachura. Hlavným problémom je však nedostatok lôžok pre kritických pacientov, ktorí vyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu. Úmrtia sú naďalej pomerne vysoké, v priemere v nemocniciach zomiera 70 až 90 ľudí denne.

Čierne, bordové a červené okresy

Heger tiež ukázal, ako sa podľa COVID automatu zafarbí Slovensko od pondelka 22. marca. Počet čiernych okresov sa od budúceho týždňa výrazne zníži. V tomto týždni máme 35 čiernych okresov, ďalších 41 je bordových a zvyšné tri okresy sú červené. Od toho budúceho budeme mať 20 čiernych okresov, 55 bordových a štyri červené.

To, že mapa „červenie“, je podľa štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Petra Stachuru pozitívna správa. „Napriek tomu sme nevyhrali a na Slovensku sú oblasti, ktoré nesmieme stratiť z očí,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii. Ide predovšetkým o oblasť hranice s Českou republikou, kde je situácia naďalej veľmi vážna.

Situácia sa v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zhoršila v okrese Žilina, ktorý prešiel z bordovej do čiernej farby automatu. V porovnaní s minulým týždňom si polepšili a dostali sa tak do bordovej farby okresy Bánovce nad Bebravou, Dunajská Streda, Galanta, Ilava, Košice I-IV, Košice – okolie, Piešťany, Revúca, Rimavská Sobota, Šaľa, Trnava, Žarnovica a Zvolen. Do červeného okresu pribudlo v porovnaní s minulým týždňom Námestovo.

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

od 22. do 28. marca

Čierne okresy na Slovensku (20)

Čadca, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov,  Rožňava, Ružomberok, Senica, Skalica, Trebišov, Trenčín, Turčianske Teplice, Žiar nad Hronom, Žilina

Bordové okresy na Slovensku (55)

Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Detva, Hlohovec, Komárno, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nitra, Partizánske, Pezinok, Poltár, Pezinok, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Sabinov, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina, Zlaté Moravce

Červené okresy na Slovensku (4)

Kežmarok, Námestovo, Nové Zámky a Tvrdošín

Viac k témam: COVID automat, COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, ekonomika SR, Koronavírus, núdzové opatrenia, pandemické opatrenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Čierne okresy na Slovensku ubudnú, ale núdzový stav sa zrejme predĺži (video) © SITA Všetky práva vyhradené.