Česi si stovkami podujatí pripomínajú 30. výročie nežnej revolúcie, premiéra Babiša vypískali

Správy Svet

17.11.2019 (Webnoviny.sk) – Česi si v nedeľu stovkami podujatí po celej republike pripomínajú 30. výročie Nežnej revolúcie a 80. výročie udalostí, ktoré viedli k uzavretiu vysokých škôl nacistami. Ministri za stranu ANO na čele s premiérom Andrejom Babišom už skoro ráno položili kvety a zapálili sviečky na pražskej Národnej triede. Prítomní ľudia ich však vypískali. Protestujúci na Babiša čakali napríklad s transparentom „Bráňme sa“ a nápisom „Bureš, ani to neskúšaj!“. Informuje o tom portál www.irozhlas.cz.

Praha hlavným dejiskom osláv

Hlavným dejiskom osláv bude Praha, kde sa uskutočnia rôzne sprievody, happeningy, koncerty, príhovory a ďalšie akcie k Dňu boja za slobodu a demokraciu sa budú konať aj v ďalších mestách. Podujatia v hlavnom meste budú sprevádzať aj dopravné obmedzenia.

V centre Prahy sa prepojí niekoľko akcií zastrešených Festivalom slobody – študentami organizovaný Slobodný november na Albertove, Koncert pre budúcnosť na Václavskom námestí a Korzo Národné, ktoré sa potiahne z Národnej triedy na Jungmannovo námestie.

Zvonenie zvonov po celej krajine

Predsedovia vlád krajín V4, vrátane českého premiéra Babiša, položia na okraji Bratislavy vence k pamätníku Brána slobody a premiér sa večer v slovenskej metropole zúčastní aj na slávnostnom koncerte, ktorý Slovensko pripravilo k výročiu revolúcie.

Potlačenie demonštrácie na Národnej triede pred 30 rokmi pripomenie o 17:11 zvonenie zvonov po celej krajine. K akcii sa podľa Českého rozhlasu pridala aj väčšina rozhlasových staníc tým, že v rovnakom čase pustia pieseň Modlitba pro Martu.

Viac k témam: 17. november, Nežná revolúcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Česi si stovkami podujatí pripomínajú 30. výročie nežnej revolúcie, premiéra Babiša vypískali © SITA Všetky práva vyhradené.