Čaputová sa stretla s členmi krízového štábu, zaujímala sa aj o zásoby ochranných pomôcok

Slovensko Správy

3.4.2020 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová sa na piatkovom stretnutí krízového štábu zaujímala najmä o ochranné pomôcky pre ľudí, ktorí sú v boji proti koronavírusu v prvej línii a o seniorov. Informovala o tom vo svojom profile na sociálnej sieti.

Viac o téme: Koronavírus

Hlava štátu tiež upozornila na domáce násilie, ktorého miera počas karantény vo svete narastá. Taktiež zdôraznila, že v čase pandémie je dôležité, aby ľudia dostávali informácie o jednoznačne prijímaných rozhodnutiach.

Vyzdvihla prístup ku komunitám

„Zaujímala som sa o stav zásob ochranných pomôcok pre naše nemocnice a ľudí v prvej línii, počty testovacích sád, pľúcnych ventilátorov aj o prijaté a plánované opatrenia,“ uviedla prezidentka.

Hava štátu tiež ocenila prácu odborníkov v krízovom štábe a pozitívne vníma aj viaceré posuny, či už pri zabezpečení rôznych foriem testovania alebo v zásobení nemocníc ochrannými prostriedkami. Vyzdvihla tiež špeciálny prístup k rôznym komunitám.

„Predovšetkým považujem za potrebné pokročiť v ochrane seniorov. Ide najmä o testovanie každého nového prijímateľa sociálnych služieb, ktorý ide do zariadenia alebo sa doň vracia z nemocnice. Je tiež potrebné zabezpečiť účinnými ochrannými pomôckami ľudí, ktorí sa o seniorov starajú,“ zdôraznila prezidentka.

Upozornila na domáce násilie

Čaputová tiež upozornila na domáce násilie, zvýšenú frekvenciu ktorého spôsobuje pandémia sprevádzaná karanténou v domácnostiach.

Prezidentka diskutovala s členmi štábu aj o potrebe lepšej spolupráce a komunikácie medzi orgánmi, ktoré krízu riešia a orgánmi miestnej samosprávy. Zaujímala sa o potreby prehľadného informovania o všetkých prijímaných opatreniach.

„Dôležitá je však aj rozvaha tých, ktorí vyhodnocujú situáciu a prijímajú opatrenia v krízovom štábe, v exekutíve, v parlamente. Namiesto čiastkových scenárov musíme všetci mať jednoznačné informácie o prijímaných opatreniach a ďalšom postupe. Je potrebné navrhovať odôvodnené riešenia a vnášať do spoločnosti pokoj,“ dodala.

Viac k témam: Koronavírus, prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová sa stretla s členmi krízového štábu, zaujímala sa aj o zásoby ochranných pomôcok © SITA Všetky práva vyhradené.