Čaputová: Opätovné nezvolenie predsedu najvyššieho súdu je poľutovaniahodné

Slovensko Správy

26.11.2019 (Webnoviny.sk) – Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je nezvolenie predsedu Najvyššieho súdu SR poľutovaniahodné. Agentúre SITA to v stanovisku uviedla vedúca tlačového oddelenia prezidentky Martina Goffová. Čaputová tým reagovala na opakované nezvolenie predsedu najvyššieho súdu a dodala, že voľba by sa mala zmeniť na verejnú.

Zmena typu voľby

V stredu 25. novembra súdna rada v opakovanej voľbe nezvolila predsedu najvyššieho súdu. „Správu, že súdna rada ani na druhý pokus nedokázala zvoliť nového predsedu najvyššieho súdu, považuje prezidentka za poľutovaniahodnú,“ uvádza sa v stanovisku.

Podľa Čaputovej je dôležité, aby mal najvyšší súd čo najskôr dôveryhodného predsedu a myslí si, že by sa mal zmeniť typ voľby.

„Zároveň prezidentka podporuje zmenu smerom k verejnej voľbe v súdnej rade, keďže jej doterajšie rozhodovanie v tejto oblasti zatiaľ neprinieslo výsledok,“ ozrejmila Goffová.

Súdna rada ani na druhý tohtoročný pokus nezvolila nového šéfa najvyššieho súdu. Kandidátovi Jánovi Šikutovi chýbali k zvoleniu iba dva hlasy. Voľba sa teda bude opakovať, zatiaľ však nie je známe, či rada stihne hlasovať ešte v tomto roku.

Súd dočasne vedie Urbancová

Najvyšší súd v súčasnosti dočasne vedie ako podpredsedníčka Jarmila Urbancová. Neúspešnú voľbu na facebooku kritizovala aj bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Ak by však chcel premiér niečo naozaj užitočné pre justíciu urobiť, hoci aj v skrátenom legislatívnom konaní, tak mám pre neho tip – najužitočnejšie, čo môže urobiť, je jednoduchá zmena zákona o Súdnej rade, aby vždy musela rozhodovať verejne a vo verejnom hlasovaní. Aj pri voľbe predsedu Najvyššieho súdu,“ napísala na sociálnej sieti.

Kandidáti na post predsedu najvyššieho súdu potrebujú získať minimálne desať hlasov členov súdnej rady z osemnástich, voľba je tajná. Prihlásiť kandidátov na predsedu najvyššieho súdu môže člen súdnej rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov najvyššieho súdu, sudca najvyššieho súdu a minister spravodlivosti.

Predsedom najvyššieho súdu sa môže stať len sudca najvyššieho súdu. Úspešného kandidáta následne vymenúva prezidentka.

Viac k témam: prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová: Opätovné nezvolenie predsedu najvyššieho súdu je poľutovaniahodné © SITA Všetky práva vyhradené.