Bratislava dostane od vlády 15-miliónov eur, Vallo ocenil aj odpustenie dlhu voči hlavnému mestu

Slovensko Správy

27.11.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 17. novembra, 13:24

Ministri sa počas výjazdového rokovania v Bratislave v stredu 27. novembra zamerali na riešenie potrieb hlavného mesta SR Bratislavy. Na stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Bratislave prijali návrh uznesenia, ktoré hovorí o uvoľnení financií pre Bratislavu v celkovej výške 15 miliónov eur a odpustenie návratnej finančnej pomoci z rokov 2014 a 2015 poskytnutej hlavnému mestu v celkovej sume 10 miliónov eur. Informovali o tom na tlačovej besede premiér Peter Pellegrini a primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Rekonštrukcia Dómu sv. Martina

Premiér Pellegrini navrhol, aby bolo v štátnom rozpočte pre Bratislavu ako hlavné mesto vyčlenených 10 miliónov eur na financovanie jej aktivít. „Na budúci rok bude pre Bratislavu vyčlenených po prvýkrát riadny príspevok v rozpočte vo výške 10 miliónov eur a predpokladám, že každá vláda bude dodržiavať toto pravidlo,“ uviedol premiér.

Okrem 10 miliónov vláda navrhovala poskytnúť aj dotáciu viac ako tri milióny eur pre bratislavské mestské časti, túto čiastku napokon navýšili na päť miliónov, takže celková dotácia pre hlavné mesto je 15 miliónov eur.

Oproti pôvodnému návrhu sme rozhodli, že navýšime o 500-tisíc eur dotáciu na rekonštrukciu Dómu sv. Martina zo 150-tisíc na 650-tisíc eur. Ak mesto bude spolufinancovať dokončenie rekonštrukcie Námestia slobody, vláda je pripravená poskytnúť 500-tisíc na rekonštrukciu fontány na námestí a dofinancovanie zabezpečí hlavné mesto a developer, ktorý sa prihlási na rekonštrukciu tejto fontány. Nad rámec sme sa ešte rozhodli pre mestskú časť Nové Mesto poskytnúť 300-tisíc eur na začatie rekonštrukcie základnej školy v areáli Národného futbalového štadióna,“ dodal Pellegrini.

Odpustenie 10-miliónového dlhu

Uvoľnené financie zo štátneho rozpočtu plánuje hlavné mesto využiť na viacero projektov – výsadbu 10-tisíc stromov, na revitalizáciu Sadu Janka Kráľa, nákup nových autobusov mestskej hromadnej dopravy, drobné opravy a rekonštrukcie električkových tratí (Americké námestie, Rača) a ciest, ale aj na posilnenie bezpečnosti v Bratislave, hlavne navýšením počtu mestských policajtov.

Mestské časti využijú peniaze na projekty vo viacerých oblastiach, v Ružinove napríklad 500-tisíc eur na obstaranie projektu novej plavárne, rekonštrukcie hokejového štadióna a dostavby nekomerčných ubytovacích kapacít pre športovcov, 234 854 eur na výstavbu chodníka na Perneckej ulici v Karlovej Vsi, 200-tisíc eur na zriadenie novej mestskej sociálnej služby krízovej intervencie – denného centra a nocľahárne vo Vrakuni a Podunajských Biskupiciach alebo 106-tisíc eur na rekonštrukciu plota prezidentskej záhrady v Starom Meste.

Primátor Bratislavy Vallo ocenil finančnú podporu od vlády, ako aj odpustenie dlhu voči hlavnému mestu. „Mesto Bratislava bude môcť v budúcom roku použiť na projekty desať miliónov eur, ktoré by inak použiť nemohla, a to je pre naše mesto dobrá správa. Ďalších desať miliónov nebude musieť počas najbližších štyroch rokov štátu splácať, z čoho budeme môcť realizovať ďalšie projekty v nasledujúcich rokoch. Teší ma, že súčasťou transferu je aj suma viac ako päť miliónov eur, ktorú získajú na svoje projekty viaceré mestské časti,“ povedal Vallo.

Ťažba v lesoparku

Primátor taktiež vyzdvihol riešenie otázky ťažby v bratislavskom lesoparku a situáciu s nájomnými bytmi. „Otvorila sa cesta, ako Bratislava môže obmedziť ťažbu dreva v okolitých lesoch vo vlastníctve štátu a ministri sa zaviazali k spolupráci na výstavbe nájomných bytov, ale aj investičných dopravných projektoch na území Bratislavy,“ dodal Vallo.

Premiér Pellegrini a primátor Vallo diskutovali aj o možnosti vytvorenia centra, ktoré by do hlavného mesta mohlo prilákať rôzne svetové osobnosti a malo by kapacitu na organizovanie veľkých kultúrnych podujatí.

Bratislava dlhodobo trpí chýbajúcim kvalitným kultúrno-kongresovým centrom. Vláda deklarovala pripravenosť zúčastniť sa výraznou mierou spolufinacovania a vybudovania takéhoto centra v Bratislave s tým, že sme pripravení rokovať, kde by takéto centrum mohlo vzniknúť. Sme pripravení v nasledujúcich rokoch poskytnúť spolufinancovanie v desiatkoch miliónov eur,“ dodal Pellegrini.

Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislava dostane od vlády 15-miliónov eur, Vallo ocenil aj odpustenie dlhu voči hlavnému mestu © SITA Všetky práva vyhradené.