Amnesty International vyzvala iracké úrady na ukončenie krviprelievania v krajine

Správy Svet

10.11.2019 (Webnoviny.sk) – Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vyzvala iracké úrady, aby dostali pod kontrolu bezpečnostné zložky po tom, čo v sobotu pri bezpečnostnej operácii zomrelo šesť protivládnych demonštrantov a viac ako sto utrpelo zranenia.

„Vláda Iraku má povinnosť ochrániť právo jej ľudí na život, ako aj na zhromažďovanie sa a vyjadrenie ich názorov. Toto krviprelievanie sa musí teraz skončiť a tí, čo su zaň zodpovední musia čeliť spravodlivosti,“ vyjadrila sa riaditeľka AI pre Blízky východ a severnú Afriku. Podľa organizácie v Iraku v priebehu mesiaca zabili najmenej 264 demonštrantov.

Od minulého mesiaca sú v uliciach Bagdadu a na ďalších miestach na juhu Iraku tisíce ľudí, ktorí žiadajú rozsiahle politické zmeny. Kritizujú pritom korupciu, málo pracovných miest a slabé základné služby, ako napríklad časté poruchy v dodávke elektrickej energie.

Bezpečnostné zložky sa usilujú protesty zastaviť, pričom na protestujúcich používajú gumené projektily, slzný plyn i ostrú muníciu. Demonštráciám v hlavnom meste sa tiež snažia brániť blokádou dôležitých mostov. Úrady už počas protestov aj viackrát zablokovali prístup k internetu a sociálnym sieťam.

Premiér Ádil Abdal Mahdí, ktorého rezignáciu demonštranti žiadajú, v sobotu v stanovisku oznámil, že chce vyjsť v ústrety požiadavkám demonštrantov o rozsiahle reformy. Čoskoro by malo podľa jeho slov dôjsť k zmene vo vláde i predstaveniu volebnej reformy.

Viac k témam: demonštrácie, protivládne protesty
Zdroj: Webnoviny.sk – Amnesty International vyzvala iracké úrady na ukončenie krviprelievania v krajine © SITA Všetky práva vyhradené.