Američania a Talibanci sa dohodli na obmedzení násilia, očakáva sa podpísanie mierovej dohody

Správy Svet

21.2.2020 (Webnoviny.sk) – Sedemdňové „obmedzenie násilia“ medzi americkou armádou a afganským militantným hnutím Taliban začne platiť „dnes v noci“. Bez uvedenia presného času to v piatok oznámilo americké ministerstvo zahraničia.

Čiastočné prímerie odštartuje tiež odpočítavanie, ktoré povedie k podpísaniu mierovej dohody medzi Talibanom a Spojenými štátmi koncom februára.

Mierová dohoda, ktorú majú obe strany podpísať 29. februára v katarskej Dauhe, vydláždi cestu stiahnutiu amerických vojakov a tiež medziafganským rokovaniam. Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo poznamenal, že mierová dohoda vyústi v konečnom dôsledku do stáleho prímeria.

“Pripravujeme sa na podpísanie (dohody), ktoré sa uskutoční 29. februára,“ uviedol Pompeo. “Čoskoro potom sa začnú medziafganské rokovania, ktorých základným cieľom bude zabezpečiť všeobecné a stále prímerie a budúci plán politického vývoja pre Afganistan,“ dodal minister.

Taliban sa k týmto informáciám zatiaľ nevyjadril.

Viac k témam: prímerie, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk – Američania a Talibanci sa dohodli na obmedzení násilia, očakáva sa podpísanie mierovej dohody © SITA Všetky práva vyhradené.