Aliancia za rodinu chce vedieť, či ministerstvo plánuje zakázať Dopplerovo vyšetrenie ultrazvukom

Slovensko Správy

11.11.2019 (Webnoviny.sk) – Aliancia za rodinu vyzvala ministerstvo zdravotníctva, aby informovalo, či plánuje úplne zakázať Dopplerovo vyšetrenie ultrazvukom v prvom trimestri tehotenstva. Reaguje tak na informácie médií, podľa ktorých prednosta gynekologickej kliniky v ružinovskej nemocnici Jozef Záhumenský uvádza, že sa toto vyšetrenie v prvom trimestri nesmie používať, pretože hrozí poškodenie tkanív srdca.

Podľa novely zákona o zdravotnej starostlivosti od Slovenskej národnej strany (SNS) by lekári ženám, ktoré plánujú potrat, mali zabezpečiť, aby počuli tlkot srdca embrya.

Dúfajú, že vyhrá odbornosť

Ako agentúru SITA informoval predseda Aliancie za rodinu Anton Chromík, ministerstvo zdravotníctva oslovili so žiadosťou o informácie, či je použitie Dopplerovho ultrazvuku na nenarodenom dieťati v prvom trimestri tehotenstva matky na Slovensku zakázané a ak áno, v akom predpise sa zákaz nachádza.

Takisto sa pýtajú, či je toto vyšetrenie v prvom trimestri povolené a realizované, tiež v akých prípadoch. Pýtajú sa aj, či na Slovensku existujú prijaté lekárske smernice pre bezpečné použitie Dopplerovho ultrazvuku v prvom trimestri tehotenstva matky.

Peter Beňa z aliancie verí, že sa ministerstvo nestotožní s názorom, že Dopplerovo vyšetrenie sa nesmie vôbec používať a úplný zákaz tohto vyšetrenia v prvom trimestri nepredloží.

„Veríme, že aj v tejto debate prevládne odbornosť a bude sa môcť Dopplerovské vyšetrenie naďalej používať bezpečne v súlade so smernicami Svetovej federácie pre ultrazvuk v medicíne a biológii (WFUMB) a Medzinárodnej spoločnosti ultrazvuku v pôrodníctve a gynekológii (ISUOG), ktoré vo svojom spoločnom Vyhlásení o bezpečnom použití Dopplerovho ultrazvuku počas 11 – 14 týždňov (alebo skôr počas tehotenstva) pri dodržaní princípu ALARA umožňujú realizovať dopplerovské vyšetrenie až v rozsahu 5-10 minút, dokonca na vzdelávacie účely,“ podotkol.

Petícia za odvolanie Záhumenského

Podľa Vladimíra Tureniča z aliancie podobné zákony, ktoré umožňujú žene počúvať tlkot srdca dieťaťa, boli prijaté vo viacerých štátoch USA. „Boli by sme radi, aby sa v diskusii používali vedecké a odborné argumenty, a aby diskusia prebiehala slušne bez ideologického nálepkovania,“ uzavrel.

Podľa Aliancie za rodinu Záhumenský podal zavádzajúce informácie, ktoré zasiahli do dobrej povesti a odbornosti predkladateľov a tvorcov návrhu zákona, ktorý pred rozhodnutím o potrate dáva matkám právo na informácie o aktuálnom vývojovom štádiu ich nenarodeného dieťaťa aj prostredníctvom vyšetrenia, ktoré umožňuje počuť tlkot jeho srdca.

Preto iniciovala petíciu za odvolanie Záhumenského z funkcie prednostu. Na portáli podpisem.sk má viac ako 5 700 podpisov. Na ďalšom portáli peticie.com však vznikla aj petícia na vyjadrenie podpory prednostovi gynekologickej kliniky ružinovskej nemocnice Jozefovi Záhumenskému pri „útoku fanatikov“ z Aliancie pre rodinu. Túto petíciu podporilo viac ako 22 300 ľudí.

Ako pre agentúru SITA potvrdil komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR, že takúto žiadosť o informácie od Aliancie za rodinu dostali. Rezort sa žiadosťou zaoberá.

Viac k témam: potrat, tehotenstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Aliancia za rodinu chce vedieť, či ministerstvo plánuje zakázať Dopplerovo vyšetrenie ultrazvukom © SITA Všetky práva vyhradené.