Šarapovová ukončila kariéru, pre fanúšikov napísala emotívnu esej

Šport Tenis

26.2.2020 (Webnoviny.sk) – Ruská tenistka Maria Šarapovová vo veku 32 rokov ukončila kariéru. Nevládala viac bojovať so zraneniami a podľa vlastných slov aj nepriazňou osudu po prevalení sa jej dopingového škandálu spred niekoľkých rokov. Šarapovová sa rozlúčila s fanúšikmi v emotívnej eseji na webe časopisov Vogue a Vanity Fair.

Zbohom láska

„Ako sa dá len tak odísť zo sveta, ktorý si doteraz poznala? Ako sa dá opustiť tenisové kurty, kde si vyrastala a sprevádzali ťa viac ako 28 rokov? Zrazu je všetko pre mňa nové. Odpusť mi, tenis, že sa s tebou lúčim. Práve ty si mi ukázal, z akého dreva som vytesaná. Zbohom, láska,“ napísala Maria Šarapovová na rozlúčku.

V tomto roku absolvovala kedysi fenomenálna Ruska iba dva súťažné zápasy a oba prehrala. V úvode sezóny na turnaji v Brisbane s Američankou Jennifer Bradyovou a o niečo neskôr na Australian Open v Melbourne sa porúčala po prehre v 1. kole s Chorvátkou Donnou Vekičovou. Aktuálne jej patrila až 373. priečka v rebríčku WTA vo dvojhre.

Ako 17-ročná ovládla Wimbledon

Jedna z najlepších tenistiek uplynulého štvrťstoročia dosiahla v kariére na post svetovej jednotky a vo vitríne má aj päť trofejí z grandslamových turnajov. V roku 2014 ako 17-ročná ovládla slávny Wimbledon.

Neskôr pridala tituly z US Open (2006), Australian Open (2008) a tzv. kariérny Grand Slam dovŕšila v roku 2012 triumfom na Roland Garros.

Na parížskej antuke sa tešila z celkového triumfu aj o dva roky neskôr. V roku 2004 sa stala víťazkou koncoročného majstrovského turnaja WTA Finals. Na OH 2012 v Londýne vybojovala striebornú medailu vo dvojhre.

Celkovo na hlavnom ženskom okruhu WTA zvíťazila na 36 turnajoch vo dvojhre, zo štvorhry pridala tri celkové triumfy.

Trest za doping

V roku 2016 do jej kariéry výrazne zasiahol trest za užívanie lieku obsahujúceho meldónium, ktoré s platnosťou od 1. januára 2016 pribudlo na zoznam zakázaných látok Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).

Šarapovová tvrdila, že o tom nevedela a že sa jej zrútil svet. Výsledkom bol najprv dvojročný a neskôr zmiernený 15-mesačný trest.

Po návrate na súťažné dvorce sa už nikdy nedostala do niekdajšej formy.

Viac k témam: koniec kariéry, ruská tenistka
Zdroj: Webnoviny.sk – Šarapovová ukončila kariéru, pre fanúšikov napísala emotívnu esej © SITA Všetky práva vyhradené.