Kristoffersen ovládol nočný slalom v Schladmingu, preteky narušila dáma v plavkách (video)

Ostatné športy Šport

28.1.2020 (Webnoviny.sk) – Jeden z najprestížnejších mužských slalomov zjazdárskej sezóny sa v utorok večer v rakúskom Schladmingu stal korisťou Nóra Henrika Kristoffersena. Dvadsaťpäťročný severan si pripísal 21. triumf v pretekoch Svetového pohára a sedemnásty v obľúbenej najtočivejšej disciplíne.

Kristoffersen v súčte oboch kôl zdolal o 34 stotín Francúza Alexisa Pinturaulta a o 83 stotín Švajčiara Daniela Yuleho. Štvrtý skončil Francúz Clément Noel, ktorý bol po prvom kole až tridsiaty. Najrýchlejšou jazdou v druhom kole sa takmer predral na stupne víťazov.

Nór vyrovnal domáceho Raicha

Kristoffersen sa teší zo štvrtého triumfu na legendárnom kopci Planai (2014, 2016, 2017, 2020) a v počte víťazstiev sa dotiahol na miestneho rekordéra – domáceho Benjamina Raicha. Zároveň sa odpútal od ďalšieho Rakúšana Marcela Hischera, ktorý pred touto sezónou ukončil kariéru.

Kristoffersen si zároveň poistil prvé miesto v celkovom poradí Svetového pohára ako aj v hodnotení slalomu. Po 22 pretekoch sezóny vedie s náskokom 119 bodov pred Francúzom Pinturaultom. Po ôsmom z dvanástich plánovaných slalomov má ten istý Nór na konte 552 bodov, druhý Švajčiar Yule disponuje 495 bodmi.

„V ľavom ramene cítim peknú bolesť. Keď som urobil chybu, myslel som si, že všetko je preč. Ako je možné, že som napriek tej chybe dokázal zvíťaziť? Myslím si, že od toho momentu som predviedol silnú jazdu. Je zaujímavé zistiť, čo sa udeje v hlave, keď urobíte chybu vo vrchnej časti trate. Je to čosi neuveriteľné. Marca Schwarza je mi ľúto, ale taký je náš šport,“ uviedol Henrik Kristoffersen v prvej reakcii aj na webe laola1.at.

Obrovské sklamanie zažil v známom nočnom vydaní slalomu domáci favorit Marco Schwarz. Líder po prvom kole nezvládol tlak vyše 40 000 divákov popri trati a po veľkej chybe už v úvodných bránkach druhého kola došiel do cieľa s takmer 6-sekundovým mankom na poslednom bodovanom – 27. mieste.

Bizarná spomienka na Kobeho

O nečakané vzrušenie sa ešte predtým postarala sporo odetá dáma, ktorá sa počas jazdy Taliana Alexa Vinatzera nečakane objavila v cieľovom priestore a spôsobila chaos vo výsledkoch.

Vinatzer sa nakrátko ocitol na líderskej pozície, ale v skutočnosti mal o pol sekundy horší čas, keďže cieľová fotobunka namiesto špičky jeho lyže zaznamenala v cieli o čosi skôr spomenutú narušiteľku.

Odvážna žena v plavkách mala v rukách ceduľku s menom Kobe, číslom 24 a nápisom „Legenda“. Zjavne si takto bizarne pripomenula nedávnu tragickú smrť legendárneho basketbalistu Kobeho Bryanta. Talian Vinatzer napokon skončil na 6. mieste.

V 73-člennej štartovnej listine 1. kola figuroval aj slovenský zástupca Adam Žampa, ktorý s číslo 46 na hrudi napokon nedokončil 1. kolo a neprenikol tak medzi elitnú tridsiatku. Stále platí, že starší zo Žampovcov v tomto ročníku Svetového pohára nebodoval v slalome. Jediné 4 body si pripísal za 27. miesto v obrovskom slalome v talianskej Alta Badii.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní 2019/2020

Schladming (Rak.)

Slalom mužov (1. + 2. kolo): 1. Henrik Kristoffersen (Nór.) 1:42,37 min, 2. Alexis Pinturault (Fr.) +0,34 s, 3. Daniel Yule (Švaj.) +0,83, 4. Clément Noel (Fr.) +0,99, 5. Simon Maurberger (Tal.) +1,07, 6. Alex Vinatzer (Tal.) +1,12,… 27. Marco Schwarz (Rak.) +5,90,… Adam Žampa (SR) – nedokončil a nepostúpil do 2. kola

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 22 zo 44 pretekov): 1. Henrik Kristoffersen 841 bodov, 2. Alexis Pinturault (Fr.) 722, 3. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 700, 4. Matthias Mayer (Rak.) 692, 5. Beat Feuz (Švaj.) 577, 6. Dominik Paris (Tal.) 556, … 148. Adam Žampa (SR) 4

Poradie SP v hodnotení slalomu (po 8 z 12 pretekov): 1. Henrik Kristoffersen (Nór.) 552 bodov, 2. Daniel Yule (Švaj.) 495, 3. Clément Noel (Fr.) 450

Viac k témam: Svetový pohár v alpskom lyžovaní
Zdroj: Webnoviny.sk – Kristoffersen ovládol nočný slalom v Schladmingu, preteky narušila dáma v plavkách (video) © SITA Všetky práva vyhradené.