Hráčkou roka sa podľa WTA stala Bartyová, návrat sezóny predviedla Bencicová

Šport Tenis

12.12.2019 (Webnoviny.sk) – Najlepšou tenistkou sezóny 2019 sa podľa bilančnej ankety WTA stala Austrálčanka Ashleigh Bartyová. Rodáčka z Ipswichu uspela v hlasovaní členov medzinárodných médií, keď získala až 82% hlasov.

V ostatnej sezóne sa v Paríži tešila z premiérového grandslamového titulu, triumfovala na Turnaji majsteriek v Šen-čene a usadila sa na ženskom tenisovom tróne. Zároveň sa stala vôbec prvou tenistkou z krajiny „od protinožcov“, ktorá získala spomenutú cenu.

Novickou roka Andreescová

Bartyová ukončila sezónu 56 víťazstvami na okruhu WTA, čo je vôbec najviac zo všetkých hráčok. Oproti tomu prehrala iba dvanásťkrát a môže sa pochváliť štyrmi turnajovými titulmi.

Stala sa prvou austrálskou svetovou jednotkou od čias Evonne Goolagongovej Cawleyovej (1976) a mrzieť ju môže snáď len neúspešné finále Pohára federácie, v ktorom Austrálčanky podľahli Francúzkam 2:3. V ankete o najlepšiu hráčku roka zdolala Simonu Halepovú, Biancu Andreescovú, Naomi Osakovú a tiež bývalú svetovú jednotku Karolínu Plíškovú.

Okrem ceny pre hráčku roka udelila WTA aj ďalšie kvarteto ocenení. Novickou roka sa stala spomenutá Kanaďanka Andreescovú, ktorá ťahala sériu 16 víťazstiev po sebe a vo finále US Open zdolala Serenu Williamsovú. Navyše, nedávno získala aj cenu pre najlepšiu športovkyňu Kanady za rok 2019.

Bencicová s cenou „comeback“ roka

Za hráčku s najlepším zlepšením bola označená 21-ročná Američanka Sofia Keninová, ktorá si v role náhradníčky zahrala aj jeden zápas na WTA Finals.

Za „comeback“ roka označili odborníci výkony Švajčiarky so slovenskými koreňmi Belindy Bencicovej. Tá si premiérovo zahrala na výberovom podujatí pre osem najlepších tenistiek sezóny a celkovo dosiahla 51 víťazstiev. Žiadne prekvapenie sa nezrodilo ani v kategórii pre najlepší deblový pár. Toto ocenenie si prevzali Maďarka Timea Babosová a Francúzka Kristina Mladenovicová. V roku 2019 obhájili titul z WTA Finals a triumfovali na Roland Garros.

V ére samostatnosti malo pri vyhlasovaní spomenutých cien trikrát zastúpenie aj Slovensko. V roku 2001 sa stala novickou roka Daniela Hantuchová a v nasledujúcej sezóne ju odborníci označili za hráčku s najlepším zlepšením. V roku 2016 zase potešila tenisových fanúšikov Dominika Cibulková. Vyhrala na Turnaji majsteriek v Singapure a aj vďaka tomu predviedla „comeback“ sezóny.

Viac k témam: WTA Tour
Zdroj: Webnoviny.sk – Hráčkou roka sa podľa WTA stala Bartyová, návrat sezóny predviedla Bencicová © SITA Všetky práva vyhradené.