Zomrel herec a majster bojových umení Sonny Chiba, v nemocnici podľahol koronavírusu

Film a TV Kultúra

20.8.2021 (Webnoviny.sk) – Vo veku 82 rokov zomrel japonský herec a majster bojových umení Sonny Chiba, ktorý sa predstavil vo viac ako stovke filmov.

Viac o téme: Koronavírus

Rodák z Fukuoky, v Japonsku známy ako Šiniči Čiba, skonal vo štvrtok v nemocnici neďaleko Tokia, kde bol od 8. augusta hospitalizovaný s ochorením COVID-19. V piatok o tom informoval jeho manažment, ktorý zároveň poznamenal, že herec nebol zaočkovaný.

Hral antihrdinov

Chiba sa preslávil v šesťdesiatych rokoch minulého storočia v Japonsku, keď stvárňoval samurajov, bojovníkov a policajných detektívov, takzvaných trpiacich „antihrdinov“ pokúšajúcich sa prežiť v násilnom svete. Veľkú časť kaskadérskych kúskov si pritom robil sám.

Jeho medzinárodná kariéra odštartovala po uvedení japonského akčného filmu Gekitocu! Sacudžin ken (1974), medzinárodne známeho ako The Street Fighter, ktorý sa stal populárnym v Spojených štátoch. Medzi svoje obľúbené nízkonákladové tituly ho pritom radí aj americký filmár Quentin Tarantino, ktorý neskôr Chibu obsadil do úlohy výrobcu mečov Hattoriho Hanzu vo svojich filmoch Kill Bill a Kill Bill 2 (2003 a 2004).

Jeho kariére pomohol aj globálny boom kung fu filmov, ktorý odštartovala legenda bojových umení Bruce Lee, i keď Chiba podľa kritikov predvádzal v porovnaní s Leem drsnejší, akoby pouličný štýl boja.

Synovia idú v jeho šľapajách

Okrem iného sa objavil aj v hollywoodskom akčnom filme Železný orol 3 (1992) v réžii Johna Glena, viacerých hongkonských tituloch, či snímke Rýchlo a zbesilo: Tokijská jazda (2006).

V roku 1980 Chiba založil Japan Action Club s cieľom vychovať mladšiu generáciu hercov, medzi ktorých patrí napríklad aj Hiroyuki Sanada, jeden z najvyhľadávanejších japonských hercov v Hollywoode, známy napríklad z filmov Posledný samuraj (2003), Križovatka smrti 3 (2007), Wolverine (2013) alebo 47 roninov (2013).

Chiba po sebe zanechal tri deti, dcéru Juri Manase a synov Mackenyu Aratu a Gordona Maedu, pričom všetci traja sú hercami.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel herec a majster bojových umení Sonny Chiba, v nemocnici podľahol koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.