Zamestnávateľov a SZČO žiadajúcich o Prvú pomoc čakajú zmeny, určovanie poklesu tržieb sa opäť upraví

Ekonomika

17.3.2021 (Webnoviny.sk) – Spôsob určovania poklesu tržieb zamestnávateľa a povinne poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) pri posudzovaní nároku na tzv. Prvú pomoc sa od konca marca tohto roka zmení.

Zamestnávateľovi a SZČO sa opäť umožní určovať pokles tržieb porovnávaním tržby dosiahnutej za aktuálny mesiac s tržbami dosiahnutými za jednotlivé mesiace roku 2019 alebo s mesačným priemerom tržieb za rok 2019. V stredu o tom rozhodla vláda.

Pokles treba nahlásiť poisťovni

Zamestnávateľ a SZČO, ktorí začali vykonávať činnosť v januári alebo februári tohto roka a činnosť nevykonávali v rovnakom mesiaci roku 2019, budú mať naďalej možnosť si určiť pokles tržieb porovnaním aktuálneho mesiaca na výšku tržieb dosiahnutú za február tohto roka.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Zamestnávateľ alebo SZČO si zvolí metódu určenia poklesu tržieb podľa situácie, ktorá sa naňho vzťahuje. Pokles tržieb o 40 percent a viac oznámi príslušnej poisťovni.

Súčasná úprava je nepostačujúca

Nový spôsob určenia poklesu tržieb sa prvýkrát uplatní za marec tohto roka pri odklade splatnosti poistného, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ a SZČO. Postup určovania poklesu tržieb za obdobie do februára tohto roka zostáva nezmenený.

„Súčasná úprava spôsobu poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti sa stala nepostačujúcou,“ uviedlo ministerstvo práce. Novým spôsobom určovania poklesu tržieb chce rezort práce a sociálnych vecí zmierniť ekonomické dopady krízovej situácie na zamestnávateľa a povinne poistenú SZČO.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, ekonomický pokles, finančná pomoc, prvá pomoc, tržby
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnávateľov a SZČO žiadajúcich o Prvú pomoc čakajú zmeny, určovanie poklesu tržieb sa opäť upraví © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *