Taliansky rozpočet zavádza dane zo sladených nápojov a plastových obalov

Ekonomika

24.12.2019 (Webnoviny.sk) – Talianski poslanci schválili rozpočet krajiny pre budúci rok, ktorý sa vyhýba výraznému zvýšeniu dane z predaja, ale zavádza nové dane.

Zákon o rozpočte, ktorý odsúhlasila dolná komora talianskeho parlamentu, už skôr odobril senát krajiny. Hlavným cieľom talianskej vlády bolo vyhnúť sa naplánovanému rastu dane z predaja, ktorý by negatívne ovplyvnil problémovú ekonomiku krajiny. Rozpočet však zavádza dane zo sladených nápojov a plastových obalov.

Vláda krajiny dúfala, že prostredníctvom nových daní získa viac financií, ale obidva pôvodné návrhy sa zmiernili po protestoch talianskych podnikateľov. Takzvaná daň z plastov sa znížila z 1 eura na kilogram na sumu 0,45 eura na kilogram. Uplatňovať sa má od júla 2020. Daň zo sladených nealkoholických nápojov poslanci potvrdili na úrovni 10 centov na liter, ale jej uplatnenie sa odkladá z júla budúceho roka na október.

Viac k témam: rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk – Taliansky rozpočet zavádza dane zo sladených nápojov a plastových obalov © SITA Všetky práva vyhradené.