Slováci prispeli na zelenú energiu stovkami miliónmi eur, najviac získali solárne elektrárne

Ekonomika

8.11.2019 (Webnoviny.sk) – Slovenskí spotrebitelia zaplatili vo svojich faktúrach za elektrinu viac ako 378 miliónov eur, ktoré putovali na podporu výroby zelenej elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Ako vyplýva z materiálov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktoré má agentúra SITA k dispozícii, u jednotlivých obnoviteľných zdrojov ide o rôznu výšku podpory, o rôznu výrobu zelenej elektriny, ako aj o rozdielny počet vytvorených pracovných miest.

Biomasa a bioplyn

Najviac ľudí pracovalo vlani v bioplynových elektrárňach, ktoré zamestnali viac ako 8 600 Slovákov. Vo vyše 120 bioplynových elektrárňach sa tak vyrobilo necelých 650 tisíc megawatthodín elektriny a od spotrebiteľov k nim prišla podpora takmer 64 miliónov eur.

O päť miliónov eur viac zinkasovalo 35 elektrární na  biomasu, ktoré vyrobili 795 tisíc megawatthodín elektriny.  Tento obnoviteľný zdroj energie zamestnal 3 300 ľudií a výrobcovia vytvorili aj stovky ďalších pracovných miest.

Slnečné a vodné elektrárne

Najväčší doplatok na zelenú elektrinu dostalo v minulom roku viac ako 2 100 slnečných elektrární. Z faktúr Slovákov na ich podporu prišlo necelých 213 miliónov eur. Slnečné elektrárne zamestnali  len 152 pracovníkov a vyrobili 604 tisíc megawatthodín elektriny.

Viac ľudí zamestnávali malé vodné elektrárne, v ktorých našlo prácu viac ako 800 ľudí. Za doplatok 30 miliónov eur vyrobili 933 tisíc megawatthodín elektriny.

Podľa výpočtov regulačného úradu najviac zaťažujú ceny elektriny slnečné elektrárne, keď priemerný doplatok na jednu megawatthodinu nimi vyrobenej elektriny bol vlani vo výške 354 eur. Pri bioplynkách bol priemerný doplatok na úrovni 103 eur za megawatthodinu, pri elektrárňach na biomasu 91 eur za megawatthodinu a pri malých vodných elektrárňach 44 eur za megawatthodinu.

Viac k témam: obnoviteľné zdroje energie, spaľovanie biomasy
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci prispeli na zelenú energiu stovkami miliónmi eur, najviac získali solárne elektrárne © SITA Všetky práva vyhradené.