Šéf Fed-u vyzval Kongres, aby riešil problém rastúceho rozpočtového deficitu

Ekonomika

15.11.2019 (Webnoviny.sk) – Šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell vyzval Kongres USA, aby riešil problém rastúceho rozpočtového deficitu. Zároveň však v rozpočtovom výbore Snemovne reprezentantov zdôraznil, že americká ekonomika je v súčasnosti v dobrom stave. Powell je jedným z mála amerických verejných predstaviteľov, ktorý vyzýva Kongres na redukciu rozpočtového schodku federálnej vlády.

Vysoký deficit by Kongresu sťažil redukciu daní alebo zvyšovanie výdavkov v prípade ďalšej recesie, poznamenal šéf Fed-u. Zdôraznil však, že ekonomika USA pravdepodobne bude naďalej rásť. „Neexistuje dôvod myslieť si, že pravdepodobnosť recesie je v súčasnosti zvýšená,“ dodal Powell.

Americká federálna vláda začala v októbri nový účtovný rok rozpočtovým schodkom medziročne vyšším o 33,8 percenta. Ministerstvo financií USA informovalo, že minulomesačný deficit stúpol na 134,5 mld. USD z úrovne 100,5 mld. USD v rovnakom mesiaci vlaňajška. Za minulý americký fiškálny rok, ktorý sa skončil v závere septembra, bol schodok federálneho rozpočtu v sume 984,4 mld. USD, čiže medziročne vzrástol o 26 percent a bol najvyšší za sedem rokov.

(1 EUR = 1,0997 USD)

Viac k témam: kongres USA, rozpočtový deficit, Snemovňa reprezentantov
Zdroj: Webnoviny.sk – Šéf Fed-u vyzval Kongres, aby riešil problém rastúceho rozpočtového deficitu © SITA Všetky práva vyhradené.