Pred 30 rokmi by ste za vianočný nákup dali štvornásobok priemernej mzdy, dnes asi polovicu

Ekonomika

22.12.2019 (Webnoviny.sk) – Vianočné nákupy sú po 30 rokoch výrazne dostupnejšie. Kým v roku 1989 stál vianočný nákup viac ako štvornásobok priemernej mzdy, tento rok rovnaký sortiment vyjde rodinu na niečo viac ako polovicu priemernej mzdy. Vyplýva to z analýzy CFD World a CETA (Centrum ekonomických a trhových analýz) Praha.

„Ak porovnáme Česko a Slovensko, tak sú Česi stále o niečo viac prosperujúci, rozdiel medzi oboma krajinami sa však postupne znižuje. V roku 2004, teda ešte pred prijatím eura Slovenskom, činil rozdiel 19,2 percentuálneho bodu, v roku 2019 už robí rozdiel len 10,5 percentuálneho bodu,“ informoval hlavný analytik CFD World Martin Krištoff.

Ceny sú dnes, s výnimkou elektroniky, ktorá bola v roku 1989 stále ťažko dostupným, luxusným tovarom, oveľa vyššie ako predtým. To však platí aj o mzdách. Analýza vychádza z vývoja nominálnej mzdy, ktorá sa za 30 rokov zdvihla na viac ako desaťnásobok. Vianočný spotrebný kôš bol vyskladaný s ohľadom na porovnateľnosť tovaru.

Rovnako drahé mlieko

Oblečenie stojí dnes osemnásobok, vianočný stromček takmer šesťnásobok ceny z roka 1989, naproti tomu vybraný televízor zostal približne rovnako drahý.

Obdobne pri vybraných potravinách narástli nominálne ceny v rozmedzí trojnásobku až sedemnásobku, teda menej, než o koľko sa zvýšila mzda. Výnimkou, ktorá skoro presne kopírovala rast mzdy, je mlieko. Tento rok je pre spotrebiteľov „rovnako drahé“ ako za socializmu.

Oproti roku 1989 dnes existuje oveľa pestrejší sortiment spotrebného tovaru a jeho dostupnosť je napríklad aj s ohľadom na možnosti internetového obchodu neporovnateľná v prospech súčasnosti. Zvlášť v oblasti elektronických zariadení nemožno porovnávať roky 1989 (ale ani 2004) so súčasnosťou.

Dnešná ponuka je oveľa širšia a samotné zariadenia sú výrazne lepšie. Dnešné najlacnejšie smartfóny sú napríklad násobne výkonnejšie ako najdrahšie stolné počítače v roku 2004, o roku 1989 nehovoriac.

Kúpa darčekov na dlh

„Roky 1989 a 2019 sa líšia ešte v jednom fenoméne, ktorým je kúpa vianočných darčekov na dlh. Pred Nežnou revolúciou a ani týždne krátko po nej neexistovala možnosť neúčelových spotrebných úverov, ktoré vtedajší štátny bankový sektor neposkytoval. Dnes je rast dlhu v predvianočnom čase celospoločenským problémom, ktorý má pre niektoré domácnosti fatálne následky,“ komentoval rozdiely v nákupnom správaní analytik z CETA Michal Hejl.

CFD World je registrovaná obchodná značka Goldenburg Group Limited, čo je cyperská investičná firma (CIF), dohliadaná a regulovaná Cyperskou komisiou pre burzy a cenné papiere (CySEC).

CETA sa zaoberá analýzou trhových, sociálno-ekonomických a politických javov v Českej republike a na Slovensku a upozorňuje na ich dopady.

Zameriava sa na výskumné otázky súvisiace s procesmi regulácie, bariérami ekonomického rastu, tvorbou blahobytu a rozvojom ekonomickej slobody v oblastiach, ako je bankovníctvo a financie, doprava, energetika, digitálna ekonomika, odpadové hospodárstvo či fungovanie verejného sektora.

Viac k témam: nákup, Vianoce
Zdroj: Webnoviny.sk – Pred 30 rokmi by ste za vianočný nákup dali štvornásobok priemernej mzdy, dnes asi polovicu © SITA Všetky práva vyhradené.