Obyvateľom odľahlých častí Kene prinesú 4G internet pomocou špeciálnych balónov

Ekonomika Informatika

9.7.2020 (Webnoviny.sk) – Sesterská firma Googlu Loon bude obyvateľom odľahlých častí Kene poskytovať 4G internet vďaka balónom s vysielačmi. Môžu si tak užívať videohovory, prehľadávať web, písať e-maily či streamovať videá.

Projekt ohlásili pred dvoma rokmi, no vláda ho definitívne podpísala len nedávno.

Balóny v stratosfére

Službu otestovali na 35-tisíc zákazníkoch a na začiatku pokryje oblasť s rozlohou 50-tisíc štvorcových kilometrov.

V stratosfére nad východnou Afrikou sa bude v rámci siete s pomocou solárnych panelov neustále pohybovať 35 balónov. Vypúšťajú ich v Spojených štátoch a do Kene sa dostanú vďaka prúdeniu vetra.

Výkonný riaditeľ Loonu Alastair Westgarth vyhlásil, že v dôsledku šírenia COVID-19 „pracovali čo najrýchlejšie na spustení služby“.

Našli sa aj kritici

Na projekte spolupracujú aj kenská vláda a Telkom Kenya. Výkonný riaditeľ telekomunikačnej spoločnosti to označil za „úžasný míľnik v poskytovaní internetu v Afrike“.

Niektorí kritici tvrdia, že sieť mohli spustiť radšej v inej africkej krajine, keďže v Keni má v súčasnosti z celkových 48 miliónov obyvateľov prístup k internetu približne 39 miliónov ľudí.

Balóny firmy Loon predtým použili počas zemetrasenia v Peru.

Viac k témam: 4G, internet
Zdroj: Webnoviny.sk – Obyvateľom odľahlých častí Kene prinesú 4G internet pomocou špeciálnych balónov © SITA Všetky práva vyhradené.