Národná bezpečnostná rada pod vedením Johnsona rozhodne, či umožní firme Huawei budovanie siete 5G

Ekonomika Informatika

27.1.2020 (Webnoviny.sk) – Britská vláda čoskoro oznámi, či vo svojej krajine umožní čínskej firme Huawei účasť na budovaní mobilnej siete piatej generácie (5G). Informuje o tom v pondelok portál bbc.com.

Problematika má byť témou zasadnutia Národnej bezpečnostnej rady, ktoré sa pod vedením premiéra Borisa Johnsona uskutoční v utorok. Rozhodnutie podľa zdrojov bbc padne na predmetnom zasadnutí. Nie je ale isté, či ho vláda aj okamžite zverejní.

Na vylúčenie firmy z tendra na dodávku technológií pre sieť 5G naliehajú USA. Podľa Washingtonu hrozí, že čínska vláda by mohla produkty Huawei využiť na špionáž. To firma odmieta a tvrdí, že je od vlády v Pekingu nezávislá.

USA vedú Huawei od minulého roka na čiernom zozname subjektov, s ktorými nemôžu americké spoločnosti obchodovať bez prechádzajúcej vládnej licencie. Viaceré krajiny už pod tlakom Washingtonu spoluprácu s čínskou firmou zastavili.

Viac k témam: 5G sieť, britská vláda, Informačné technológie
Zdroj: Webnoviny.sk – Národná bezpečnostná rada pod vedením Johnsona rozhodne, či umožní firme Huawei budovanie siete 5G © SITA Všetky práva vyhradené.