Kolektívne vyjednávanie v Kia Motors pokračuje, odborári sa k zvýšeniu platov ešte nevyjadrili

Automobilový priemyseľ Ekonomika

3.12.2019 (Webnoviny.sk) – Kolektívne vyjednávanie v Kia Motors Slovakia pokračuje, postoj odborárov k návrhu automobilky na zvýšenie platov je však stále neznámy. Návrh pritom spoločnosť zverejnila ešte minulý týždeň. Odborári však tvrdia, že kompletný návrh majú k dispozícii iba niekoľko dní.

Vedenie dalo ponuku

Ako pre agentúru SITA uviedol predseda odborov Miroslav Chládek, svoj osobný názor do médií prezentovať nechce a stanovisko za celú odborovú organizáciu bude známe až po nedeľnej konferencii.

„Môj osobný názor by mohol ovplyvniť rozhodnutie mojich kolegov. Na konferencii bude prijatý väčšinový názor a ten bude následne prezentovaný,“ povedal. V pondelok sa uskutočnilo už druhé kolo vyjednávania. Venovalo sa nemzdovej časti Kolektívnej zmluvy.

Zamestnanci Kia Motors Slovakia by si podľa návrhu automobilky mohli v nasledujúcom roku mesačne prilepšiť o 129 eur. Fabrika predložila návrh, ktorý sa týka nasledujúcich troch rokov, pričom dopad na zamestnanca by bol v roku 2021 následne 88 eur a v ďalšom roku 82 eur.

V priemere by si tak počas nasledujúcich troch rokov mesačne prilepšili o takmer 100 eur. Odborársky návrh predpokladá dopad na úrovni 122 eur mesačne, týka sa však iba budúceho roka.

Príplatok za nočnú prácu

V rámci základnej mzdovej tarify navrhujú odbory mesačný rast o 80 eur, Kia Motors Slovakia v nasledujúcom roku zvýšenie o 90 eur a v dvoch ďalších o 60 eur.

V rámci príplatku za poobednú zmenu, ako aj rizikového príplatku sú návrhy oboch strán totožné, v prvom je to rast na 0,40 eura za hodinu a v druhom na 0,70 eura za hodinu v roku 2020 ako aj v rokoch 2021 a 2022.

Čo sa týka príplatku za nočnú prácu, zástupcovia zamestnancov žiadajú navýšenie na 1,70 eura za hodinu, automobilka ponúka totožný rast v budúcom roku, následne však ide nad odborársky návrh a v roku 2021 navrhuje rast na 1,90 eura a v ďalšom roku na 2 eurá.

Odbory zverejnili svoj návrh znenia novej Kolektívnej zmluvy na roky 2020 – 2024 ešte 10. októbra, potom plynula 30-dňová lehota na odpoveď automobilky. Tá však následne informovala, že na predloženie mzdového protinávrhu potrebuje ďalších 20 dní.

Úprava bonusového systému

Dôvodom bol zámer Kia Motors Slovakia upraviť bonusový systém tak, aby napĺňal legislatívne podmienky na odvodové a daňové úľavy pre zamestnancov.

Najprv chceli zamestnancom predstaviť návrh na nové prerozdelenie bonusov a na základe spätnej väzby potom pripraviť mzdový návrh. Viac ako tri štvrtiny zamestnancov pritom zmeny podporili.

Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov, ako aj motorov bola spustená v decembri 2006.

V súčasnosti Kia na Slovensku zamestnáva viac ako 3 800 ľudí. Spoločnosť patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 výrobné brány závodu opustilo už viac ako 3,4 milióna vozidiel a 5 miliónov motorov.

Viac k témam: Kia Motors Slovakia, kolektívna zmluva, Odborový zväz KOVO KIA Žilina, platy
Zdroj: Webnoviny.sk – Kolektívne vyjednávanie v Kia Motors pokračuje, odborári sa k zvýšeniu platov ešte nevyjadrili © SITA Všetky práva vyhradené.